czwartek, 20 stycznia 2011

Co Z Tym Metabolizmem ??? Część Druga

 Ciąg dalszy art. o naszej przemianie materii :)
Ponadpodstawowa przemiana materii różnie przebiega u każdego z nas, a zależy to głównie od prowadzonego trybu życia. Pracując przy komputerze czyli prowadząc siedzący tryb pracy przez ok. 8 godzin, będziemy miały z pewnością mniejsze zapotrzebowanie na energię niż osoby, które są przez cały dzień są aktywne fizycznie zarówno w swojej pracy jak, które chętnie podejmują dodatkowy wysiłek jak i wypoczywają czynnie. Zwróćmy zatem uwagę na nasze posiłki. Spożywanie przez nas pokarmu wpływa na poziom naszej podstawowej przemiany materii. Sprzyjające dobrej przemianie materii są przede wszystkim białka (produkty białkowe), które podnoszą o 25 %, następnie tłuszcze o 5-10 %, a najmniej oczywiście węgle (cukry, pokarmy węglowodanowe) o ok. 6 %.
Skoro wiemy już ile nasz organizm potrzebuje do podstawowej przemiany materii zastanówmy się zatem ile nasz organizm będzie potrzebował do całkowitej przemiany. Będzie ona stanowić sumę PPM, naszej aktywności fizycznej oraz energii potrzebnej na przyswajanie pokarmów. Oczywiście można obliczyć stosując tzw. współczynniki aktywności fizycznej. Oto ich wartości:
1,4-1,5- dla osób o małej aktywności fizycznej
1,7       - dla osób o umiarkowanej aktywności fizycznej
2,0       - dla osób o dużej aktywności fizycznej

2,0       - w przypadku osób o dużej aktywności fizycznej

Aby obliczyć CPM należy posłużyć się następującym wzorem:
CPM =  PPM x współczynnik aktywności fizycznej
i tak na naszym wcześniejszym przykładzie obliczymy zapotrzebowanie osoby ważącej 65 kg.
CPM =  1560 kcal x 1,4 (weźmy przypadek o bardzo małej aktywności fizycznej) = 2184 kcal

Małe sprostowanie: należy wziąć pod uwagę, iż wzrost i masa ciała mają ogromne znaczenie przy podstawowej przemianie materii. Osoby wyższe i o większej masie mają wyższą PPM. 
Podstawowa przemiana materii jest też najwyższa w pierwszych dwóch latach życia człowieka, kiedy tkanki organizmu intensywnie rozbudowują się, za przykład posłużyć może niemowlę, które w pierwszym półroczu życia zwiększa swoją masę dwukrotnie, a do 12 miesiąca życia jego masa ulega potrojeniu.
Po skończeniu 21 roku życia PPM dorosłego człowieka ulega obniżeniu o ok. 2 % na każde kolejne 10 lat życia. Płeć również odgrywa istotną rolę w procesie metabolizmu. Zwłaszcza u kobiet można zaobserwować liczne zmiany związane z tym tematem, np. wzrost podstawowej przemiany materii podczas miesiączki jak również w II połowie ciąży o 25 %, a także w przypadku kobiet karmiących piersią. Panuje też ogólne stwierdzenie, że potrzeby energetyczne kobiet są mniejsze niż w przypadku mężczyzn. Wynika to głównie z różnic w składzie ciała. Budowę kobiecego ciała charakteryzuje większa zawartość tkanki tłuszczowej i mniejsza zawartość masy mięśniowej (beztłuszczowej). Równowaga hormonalna również ma nie małe znaczenie, gdyż np. przy niedoczynności tarczycy PPM może obniżyć się aż o 1/3; z kolei w przypadku odwrotnym czyli w nadczynności tarczycy wzrost PPM może sięgnąć nawet 80 %. I najważniejsza chyba dla nas wszystkich informacja: osoby zestresowane również mają zwiększoną PPM, a wynika to z powodu zwiększonej produkcji adrenaliny. 

Bibliografia:
1. „Otyłość. Zespół metaboliczny" prof. zw. dr hab. med. J. Tatoń
2.„Podstawy fizjologii żywienia człowieka" J. Keller
3.„Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka" mgr  H. Ciborowska
4.„Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu" tom 1,  pod red. J. Gawęckiego

1 komentarz:

  1. Przemiana materii to dla wielu ciągła zagadka. Nie mogą się odchudzić, bo nie znają podstawowych jej zasad. Zapraszam na mojego bloga: http://www.szybkieodchudzanie.pl/blog/ i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam