środa, 19 stycznia 2011

Co Z Tym Metabolizmem ??? Część PierwszaMetabolizm - to słowo często pojawia się przy wszelkiego rodzaju dietach. Co jednak oznacza? Pomijając skomplikowane tłumaczenie na wikipedii :(z którego nic nie rozumiem) skorzystałam z dostępnej literatury i bardzo skracając to pojęcie, można powiedzieć, że jest to przemiana energii czyli wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w żywym organizmie. Produktami metabolicznymi - niezbędnymi do przemiany w energię - są m.in. białka, tłuszcze i węglowodany (pozyskane z dostarczanego pokarmu).  Właśnie te składniki służą do wytwarzania energii i pewnej ilości ciepła. Końcowymi produktami naszej przemiany są: dwutlenek węgla, woda i mocznik, które wydalane są z naszego organizmu po części przez oddychanie, pocenie się i wydalanie wraz z moczem.
U każdego z nas, metabolizm przebiega zupełnie inaczej, zależy od naszej masy ciała, wieku, wzrostu i płci. U kobiet przemiana materii zależna jest również od stanu fizjologicznego, w jakim się znajdują. W każdym określonym wieku przemiana ta wygląda zupełnie inaczej i tak np. w przypadku osób bardzo młodych, w okresie intensywnego wzrostu można zaobserwować zwiększoną przemianę materii, a z kolei u osób starszych znacznie osłabioną. Zupełnie inaczej wygląda też nasz metabolizm w chwilach choroby, gdy nękani jesteśmy podwyższoną temperaturą, wzrasta wtedy nasze zapotrzebowanie energetyczne. Naukowcy stwierdzają również, że nasza równowaga hormonalna lub jej brak wpływa na nasz metabolizm. Za przykład podają, iż podwyższony poziom hormonu obserwowanego przy nadczynności tarczycy zwiększa przemianę materii, stąd tak częsty spadek masy ciała u osób prawidłowo odżywiających się, a borykających się z tą chorobą.
Z chwilą, gdy zdecydujesz się na długotrwałe głodówki lub restrykcyjne diety, zgadasz się podświadomie na obniżenie swojej przemiany materii. Twój organizm broni się przed utratą masy ciała i nawet gdy dostarczasz mu niewielu kalorii wraz z pożywieniem i tak nie chudniesz, ponieważ Twój organizm zmienia swój rytm na oszczędny i jego potrzeby energetyczne się obniżają.
Jak obliczyć ile kalorii potrzebuje Twój organizm? Oto bardzo przydatny wzór - sięgam do niego niemal za każdym razem, gdy uda mi się co nieco schudnąć :P
PPM (Podstawowa Przemiana Materii) = 1 kcal x 24 h x Twoja waga 
np. gdy ważysz 65 kg Twoje zapotrzebowanie energetyczne wyniesie 1560 kcal. Oczywiście przy obliczaniu naszego zapotrzebowania energetycznego należy wziąć pod uwagę tryb naszego życia, pracy, aktywności fizycznej. Podstawowa Przemiana Materii to podstawowe czynności wykonywane przez Twój organizm, takie jak: oddychanie, praca serca, krążenie krwi, napięcie mięśni, praca układu nerwowego, utrzymanie stałej ciepłoty ciała, wzrost czy odbudowa komórek. Poza PPM (Podstawową Przemianą Materii) istnieje jeszcze PONADPODSTAWOWA PRZEMIANA ENERGII, która niezbędna jest do wykonywania Twoich codziennych czynności takich jak: poruszanie się, sprzątanie czy wykonywanie codziennej pracy zawodowej.


Bibliografia:
1. „Otyłość. Zespół metaboliczny" prof. zw. dr hab. med. J. Tatoń
2.„Podstawy fizjologii żywienia człowieka" J. Keller
3.„Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka" mgr  H. Ciborowska
4.„Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu" tom 1,  pod red. J. Gawęckiego
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam