poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Dobroczynna Moc Selera Naciowego - Spróbuj a nie pożałujesz :)

Seler naciowy - hmm przyznam szczerze, że długo obserwowałam to warzywko zanim sięgnęłam po nie z własnej, nieprzymuszonej woli. Gdy koleżanka z pracy zajadała się nim codziennie, strasznie przeszkadzał mi jego zapach - wtedy jeszcze nie wiedziałam co dla mnie dobre ;) - teraz nie wyobrażam sobie bez niego mojej diety. Może uda mi się także Was zarazić tym smakiem ?!
Chociaż smak wcale tego nie sugeruje, jest w tym warzywie dwukrotnie więcej witaminy C niż w cytrusach. W zależności od pory roku i sposobu przechowywania może mieć jej nawet do 150 mg w 100 g; zawiera też naturalną witaminę B kompleks, łącznie z kwasem foliowym i witaminą PP.
Bulwa i jasne liście mają niewiele beta-karotenu, ale już ciemnozielone łodygi naciowej odmiany znakomicie uzupełnią w naszym organizmie jego niedobory. Podobnie zresztą jak witaminy E, nazwanej witaminą młodości.
Swą sławę zawdzięcza on też pierwiastkom mineralnym, których skład ułatwia organizmowi ich przyswajanie. Seler ma najwięcej fosforu wśród warzyw korzeniowych, dużo wapnia, potasu i cynku, a także nieco magnezu i żelaza - Widzicie ?! Tyle dobrych rzeczy w takim niepozornym warzywku !!!

Super moc super selera

Współczesne odmiany pochodzą od dzikiego selera naciowego, cenionego jako roślina lecznicza przez starożytnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Od czasów Hipokratesa seler był stosowany jako środek uspokajający, a panom polecano go jako afrodyzjak. U Rzymian wizerunek naci selera występował na bitych monetach wymiennie z wawrzynem.
Dziś wiemy, że dieta selerowa oczyszcza organizm z toksyn zawartych m.in. w pożywieniu, pobudza przemianę materii, usuwając jednocześnie szkodliwe produkty uboczne tego procesu (np. kwas moczowy, który niewydalony zamienia się w kryształki odkładające się w stawach i powodujące skazę moczanową oraz silne bóle). Dlatego jedzenie selera w każdej postaci oraz picie soku i esencjonalnego wywaru może przynieść ulgę obolałym stawom. Seler wzmaga produkcję żółci, ale jednocześnie zapobiega jej zastojowi w woreczku (co jest przyczyną powstawania kamieni). Ułatwia trawienie i likwiduje nawet zaparcia wynikające ze złych przyzwyczajeń żywieniowych. Dieta bogata w seler zalecana jest także osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Schorzenie to jest zwykle wypadkową nawet kilku przyczyn: złego odżywiania, stresu, zaburzeń w pracy nerek, obciążenia serca oraz całego układu krążenia. Tymczasem seler odtruwa organizm, pomaga trawić tłuszcze, działa moczopędnie, polepszając pracę nerek i serca oraz koi stargane stresem nerwy.

O MŁODOŚCI - Trwaj Wiecznie !

Wszystkie zalety selera sprawdzają się w dietach odchudzających. Dobrze więc go jeść, szczególnie jego odmianę naciową. Jest to najmłodsza odmiana tego warzywa, wyhodowana w Utah w USA w ubiegłym wieku. Kruche łodygi o orzeźwiającym smaku są pozbawione łykowatych włókien. Świetnie nadają się do jedzenia na surowo - nie tracą cennych witamin. Można dodawać je do sałatek, zup, surówek i wyciskać z nich sok. Połączony, w równych proporcjach, z sokiem z jabłek daje napój, bez którego żadna gwiazda Hollywood nie rozpoczyna dnia. Szklanka eliksiru, wypita na czczo, oczyszcza organizm, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze. Dzięki przeciwutleniaczom, czyli witaminom C i E, chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami. Zawiera też witaminy z grupy B.

Seler nie ma Wad ??

Powinien być świeży i dobrze przechowywany. Naciowy możemy trzymać w lodówce do tygodnia. Nie należy go wcześniej myć, tylko  owinąć w plastikową torbę. Najpopularniejsze są dwie odmiany selera naciowego: Pascal  - ciężki, ciemnozielony, czasem o żyłkowatej fakturze i zielonych liściach oraz Złocisty z jaśniejszymi łodygami i żółtawymi liśćmi. W obu odmianach łodygi powinny być jędrne, nieuszkodzone i dające się łatwo łamać. Miękka nać świadczy o tym, że termin spożycia minął. Bardziej odporne są selery korzeniowe, które na potrzeby kuchni wyhodowano prawdopodobnie we Włoszech dopiero w XVII wieku. Miąższ zdrowego selera jest jędrny, bez pustych przestrzeni i rdzawych plam. W przetwórstwie najchętniej wykorzystuje się odmiany Odrzański, Globus i Makar.

Świetny Dietetyczny KOKTAIL - Idealny na Odchudzanie ! SELER + KIWI

Składniki:

- łodyga selera naciowego
 - 2 owoce kiwi
 - łyżka miodu
- pół szklanki zimnej wody

Sposób przygotowania:

Seler i kiwi umyć, obrać i drobno pokroić. Zmiksować w blenderze, a następnie zmieszać z wodą i miodem. Koktajl odchudzający podawać ozdobiony listkiem selera.

Korzyści dla zdrowia i figury:

Seler naciowy zawiera jedynie 13 kcal w 100 g! Do tego koktajl robiony jest na bazie wody, co sprawia, że jest naprawdę niskokaloryczny.

Seler naciowy zawiera witaminy A, C (dwa razy więcej niż owoce cytrusowe), działa oczyszczająco na krew i spowalnia procesy starzenia. Nasiona i łodygi selera naciowego zawierają związek chemiczny nazywany phthalide, który ma właściwości uspokajające.

Jeśli stosujesz dietę odchudzającą powinnaś włączyć seler do swojego menu. Jest ku temu parę powodów.Przede wszystkim świeżo wyciśnięty sok jest doskonałym źródłem witamin i mikroelementów. Regularne picie niewielkich ilości soku z selera np. w połączeniu z sokiem marchwiowym lub pomidorowym polecane jest bombą witaminową.
Połączony w równych proporcjach z sokiem z jabłek daje napój, bez którego żadna gwiazda Hollywood nie rozpoczyna dnia. Szklanka tego eliksiru wypita na czczo oczyszcza organizm, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze. Dzięki przeciwutleniaczom, czyli witaminom C i E, chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami. Zawiera też witaminy z grupy B.
Kiedy przychodzi ci ochota na przekąskę, sięgnij po seler. Po pierwsze zawiera on tylko 17 kcal na 100g, poza tym to chrupiące warzywo wypełni żołądek węglowodanami i zahamuje apetyt nawet na trzy godziny.

Surówka z selera naciowego, kapusty włoskiej i jabłka

Seler naciowy cieniutko pokroić, kapustę poszatkować ,posolić i zostawić na 30 minut. Następnie wycisnąć sok z cytryny i zetrzeć jabłko na grubej tarce. Polać oliwą z oliwek.

Surówka selerowo-ogórkowa

Maczany seler naciowy maczamy w przygotowanym sosie: do 150 ml jogurtu naturalnego dodajemy bardzo cienko pokrojony (obrany ze skórki) ogórek i roztarty z solą 1 ząbek czosnku, dokładnie mieszamy i zjadamy ze smakiem.

Sałatka z selera naciowego i kapusty pekińskiej

Seler kroimy, dodajemy do tego pokrojony w "kostkę" pomidor, paprykę, trochę marchwi startej na tarce, przyprawy wedle uznania. Można polać olejem roślinnym lub oliwą z oliwek.
Sałatka z tuńczykiem

Seler naciowy starty na grubej tarce do tego tuńczyk w sosie własnym, można dodać majonez i koniec nawet przyprawy niepotrzebne... ;)))

Sałatka wieloskładnikowa

Paczka selera naciowego, puszka kukurydzy, puszka ananasa, 2 jabłka, szklanka ugotowanego ryżu,
majonez, sól, pieprz. Seler pokroić, sparzyć, dodać pokrojony w kostkę ananas, jabłka oraz resztę składników, kilka łyżek majonezu i gotowe.

A może i Wy macie jakieś fajne pomysły na sałatki lub inne dania z selerem naciowym w roli głównej ????
Zapraszam do komentowania !

4 komentarze:

  1. Uwielbiam zielony seler a zwłaszcza w postaci soku-marchewka i seler mmm... pycha! taki soczek z dodatkiem zielonego ogórka jest bardzo orzeźwiający, idealny na ciepłe dni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Seler naciowy poza walorami zdrowotnymi jest smaczny, lubię podawać go do dipów, a poza tym pokrojonymi liśćmi z selera naciowego lub bulwiastego posypuję np. kanapki. Smakują wybornie.
    Blog przydatny i wartościowy. Blogerzy dbajmy o zdrowy styl życia!
    PS Także rozpoczynam walkę z oportunizmem zdrowotnym na swoim blogu. Polecam i pozdrawiam. Anika

    OdpowiedzUsuń
  3. taki przepis znalazłam w internecie: 2-3 łodygi selara/oczywiście umyte/ pokroić,1duże jabłko/u mne szara reneta/ obrać i pokroić w kostkę,garstka sparzonych rodzynek,10 obranych i posiekanych orzechów włoskich. trochę soli i pieprzu mielonego,3łyżki jogurtu nat. 1 łyżka majonezu/u mnie kielecki/Wszystko mieszamy i po 2-3 godzinkach zajadamy.Pycha

    OdpowiedzUsuń
  4. Najlepsza sałatka z selerem to drobno posiekany seler z dodatkiem siekanego ananasa, a wszystko zmieszane z majonezem,

    OdpowiedzUsuń

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam