wtorek, 2 sierpnia 2011

Dieta Jaskiniowców Podbija Świat ! Paleo króluje :)

Coś nowego - dieta paleo inaczej zwana dietą praprzodków lub jaskiniowców. Przyznam szczerze, że nazwa zaintrygowała mnie na tyle, iż postanowiłam zgłębić jej tajniki. 
Zaciekawieni???
Zapraszam do zapoznania się z podstawami diety naszych przodków :)
Dieta paleolityczna nie jest wyłącznie sposobem na odchudzanie się, ale jest stylem życia, pozwalającym na uzyskanie zarówno lepszego samopoczucia jak i lepszej kondycji swego ciała. Miliony ludzi na całym świecie stosuje dietę paleo z dość dużym powodzeniem. Przykładem są hollywoodzkie gwiazdy szklanego ekranu: Mel Gibson, demi Moore, Megan Fox, Uma Thurman. 
Dieta paleo nie narzuca żadnych restrykcyjnych zasad odżywiania się. Nie trzeba zmniejszać ilości spożywanych posiłków w ciągu dnia, a jedynie wykluczyć z jadłospisu pewne produkty, takie jak nabiał, zboża, rośliny strączkowe i wszelkie gotowe produkty.
Idea diety paleo opiera się na prowadzeniu zdrowego stylu życia, jak również wdrożeniu w codzienny jadłospis pewnych zasad żywieniowych. Dieta taka była stosowana już w epoce paleolitu, przez naszych przodków. Musieli oni zdobywać jedzenie poprzez polowania lub zbieractwo. Dieta paleo jest więc przystosowana do pierwotnych nawyków żywieniowych człowieka.


Na podstawie publikacji doktora Eatona - "Żywienie paleolityczne" można stworzyć obszerną listę produktów, które są w pełni dopuszczalne podczas stosowania diety paleo. Co ciekawe, jako jedna z nielicznych, popularnych obecnie diet, kładzie ona nacisk na potrzebę ruchu osób odchudzających się za jej pomocą, na dworze. Organizm człowieka do chudnięcia nie potrzebuje wyłącznie odpowiednio skonstruowanej diety, ale świeżego powietrza oraz ruchu.
Warto podkreślić, że dieta paleo w odróżnieniu od innych, jest nietypowym sposobem odżywiania się i stylem życia, które opierają się na faktach i ludzkim doświadczeniu. Nie są to bynajmniej wymyślone przez pseudo dietetyków informacje, ale rzeczywisty sposób na odmianę swego losu i utratę zbędnych kilogramów.
Dieta paleo jest zdrowa, ale nie oznacza to, że jej jadłospis jest pozbawiony walorów smakowych. W jej skład wchodzą owoce, warzywa, owoce morza oraz chude mięso. Osoby stosujące dietę paleo rezygnują ze spożywania zbóż, nabiału, cukru, rafinowanych olejów i wszelkiej, przetworzonej żywności.
Stosując dietę paleo można zbliżyć się do uniwersalnej diety ludzkości, która powstrzymuje uczucie głodu, jest bardzo łatwa w zastosowaniu, a także angażuje mechanizmy ciała ludzkiego do zahamowania tycia i rozwoju przewlekłych chorób cywilizacyjnych.
Zasady stosowania diety paleo
Zasady diety paleolitycznej lub jak kto woli, diety jaskiniowców, są proste. Jest to dieta mało restrykcyjna, stąd też zyskuje ona sobie coraz więcej zwolenników. Przy jej zastosowaniu nie ma konieczności liczenia kalorii w kolejnych składnikach naszego dziennego menu, czy sprawdzania ich zawartości tłuszczu. Generalnie, nadrzędną zasadą diety jest to, aby spożywać wyłącznie to, co można by upolować lub zebrać z drzew, krzewów i ziemi. Wystarczy przestrzegać tej zasady, aby stracić na wadze, poczuć się lepiej i być zdrowszym niż do tej pory.


Dieta paleo nie zakazuje osobom stosującą ją spożywania tłuszczy i produktów zawierających tłuszcz. Trudno więc ją nazwać dietą beztłuszczową, ale warto zaznaczyć, że nakazuje ona unikania „złego tłuszczu” powodującego odkładanie się w naszych żyłach cholesterolu. Może to w konsekwencji doprowadzić do zatorów żylnych i tętniczych.
Specjaliści twierdzą, że dieta paleo jest nie tyle sposobem na efektywne odchudzanie się, ale jest po prostu nowym, lepszym stylem życia. W zasadzie, nie można określić ją jako „nową”, ponieważ dieta paleolityczna była znana już setki lat temu. Dieta ma elastyczne zasady stosowania i dopuszcza pewne odstępstwa od ustalonych reguł żywienia. Możemy więc zjeść od czasu do czasu ulubiony tort czekoladowy, czy wypić lampkę wina.
Dieta paleo ma wiele zalet, wśród których najważniejszą jest brak restrykcyjnych ograniczeń żywnościowych. Osoby stosujące ją mówią, że nie powoduje ona uczucia głodu, ale jednocześnie jest skuteczna w zakresie zrzucania zbędnych kilogramów. Dzięki niej można pozbyć się nadmiaru tłuszczu w ciele i wrócić do formy. Do jej bezdyskusyjnych atutów zalicza się także to, że po jej zastosowaniu człowiek zaczyna zupełnie inaczej żyć. Nowy program odżywiania się pozwala na zmianę złych nawyków żywieniowych, ale nie tylko. To zmiana całego stylu życia, na o wiele zdrowszy. Osoby stosujące dietę paleo nie tylko zmieniają swój codzienny jadłospis, ale równocześnie zaczynają dostrzegać potrzebę codziennego, regularnego ruchu na świeżym powietrzu. Warto podkreślić, ze sport – w każdym aspekcie, który uprawiany jest na dworze, stanowi nieodzowny element diety paleo.


Do innych zalet diety paleolitycznej zaliczyć należy:
 • Brak konieczności rezygnowania z ilości spożywanych posiłków, nie trzeba wciąż odliczać czasu do kolejnego punktu w codziennym jadłospisie,
 • Nie trzeba wykluczać z diety produktów takich jak mięso i ryby, które dla wielu osób są podstawowym składnikiem każdego posiłku. Co więcej, dieta paleo nawet zaleca spożywanie chudego mięsa, podrobów, czy ryb, a to z uwagi na wysoką zawartość w tych produktach spożywczych ważnych dla zdrowia witamin z grupy B, wpływających korzystnie na paznokcie, włosy i cerę,
 • Istnieje dowolność w ustalaniu wielkości kolejnych posiłków,
 • Proste zasady stosowania, bowiem w diecie paleo wystarczy spożywać owoce, warzywa, chude mięso i ryby, aby chudnąć,
 • Korzystny wpływ diety na zdrowie człowieka.

Paleodieta (dieta jaskiniowca) - jadłospis


Poniedziałek
 • Śniadanie – czerwony grejpfrut, filiżanka kawy bez zawartości kofeiny, krewetki, najlepiej ugotowane na parze.
 • Lunch – zielona sałata z sosem do sałatki rosyjskiej, z zawartością kwasów omega3 oraz chude kotlety wieprzowe przyrządzone na grillu, z sosem malinowym. Woda mineralna do popicia.
 • Obiadokolacja – według własnego uznania.
 • Przekąski w ciągu dnia - kawałki chudej wołowiny, spożywane na zimno lub pokrojony w słupki ogórek zielony.
Wtorek
 • Śniadanie – melon i świeże borówki, z dodatkiem orzechów włoskich. Do tego kleszcze kraba gotowane na parze oraz filiżanka kawy bezkofeinowej do popicia.
 • Lunch – zielona sałata z sosem do sałatki rosyjskiej, z zawartością kwasów tłuszczowych omega3 oraz flądra pieczona na grillu, skropiona sokiem z cytryny i posypana koperkiem. Do popicia potrawy można wykorzystać bezalkoholowe wino musujące.
 • Obiadokolacja – kawałki pomidora i awokado, zmieszane z czosnkiem i pieprzem Cayenne w proszku. Kotlety cielęce, kalafior gotowany na parze z dodatkiem soku z cytryny, marchewka w słupkach, sałatka owocowa oraz mrożona herbata ziołowa do popicia.
 • Przekąski w ciągu dnia - seler naciowy i słupki marchewki, maczane w specjalnym sosie do warzyw oraz niesolone orzechy makadamii.
Środa
 • Śniadanie – truskawki (świeże lub mrożone), omlet wykonany z dwóch jajek, ze szpinakiem, pieczarkami i cebulą, usmażony na niewielkiej ilości oliwy z oliwek. Do popicia woda z kawałkiem cytryny.
 • Lunch – pikantny kurczak, usmażony na grillu razem z warzywami gotowanymi na parze. Do popicia napój gazowany z serii light.
 • Obiadokolacja – pieczarki marynowane, Lucjan czerwony w pikantnym sosie, dynia faszerowana korzenna, pieczone jabłka z orzechami i cynamonem na deser. Do popicia kieliszek wina.
 • Przekąski w ciągu dnia - kawałki wołowiny na zimno, suszone jabłka.

Co jemy na diecie paleo?


  Produkty zabronione
 • Produkty zabronione

 • Nabiał,
 • Zboża,
 • Rośliny strączkowe,
 • Gotowe produkty.
Produkty dozwolone

 • Produkty dozwolone

 • Chude mięso każdego pochodzenia,
 • Owoce morza,
 • Ryby,
 • Owoce,
 • Warzywa pozbawione skrobi.

1 komentarz:

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam