poniedziałek, 25 lipca 2011

Medytację Czas Zacząć !!!

Szukając co raz to nowszych zagadnień związanych z odchudzaniem, natknęłam się na termin zwany medytacją w odchudzaniu. Postanowiłam sprawdzić o co kaman w tym temacie.
Pierwsze linijki tekstu który znalazłam potwierdzały moją świadomą wiedzę, iż odchudzanie zaczyna się w naszej głowie. Zaciekawieni??? Zapraszam do zapoznania się  z medytacją w odchudzaniu.
Nasz umysł - nasza miseczka pełna jedzonka

Dlaczego tak ciężko zgubić niechciane kilogramy??? Pewnie nie jedna z nas zadaje to pytanie. Odpowiedź na nie nie jest wcale prosta. Odchudzanie to złożony proces, to nie tylko uszczuplanie naszej sylwetki to także sterowanie naszymi odruchami żywieniowymi NIE PRZEZ ŻOŁĄDEK, a nasz  UMYSŁ. To w nim na samym początku należy zrobić porządki.Właśnie od tego jest ta medytacja - jest sposobem na zwiększenie naszej samoświadomości, dzięki niej musimy się zatrzymać tu i teraz i zwrócić uwagę na własne ciało, na jego mechanizmy. Medytacja - spojrzenie w głąb siebie pozwoli nam w pełni się zrelaksować, by osiągać co raz to większe sukcesy w odchudzaniu. Relaks jest bardzo ważny, bowiem wszechogarniający nas stres, któremu towarzyszy wydzielanie kortyzolu, sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Bądź Uważna

Dzięki medytacji będziesz częściej zwracać uwagę, na to co robisz, będziesz bardziej uważna sięgając po każdą napotkaną na swej drodze przegryzkę
Zamiast więc machinalnego pochłaniania bezwartościowego jedzenia, zaczniesz świadomie się żywić, skupisz się na samej czynności spożywania i zauważysz jego wpływ na nastrój. Wtedy zauważysz, że po zjedzeniu cukierka pojawi się chwilowy wzrost energii, jednak równie szybko pojawi się jej spadek oraz pogorszenie nastroju. Dostrzeżesz, że po zjedzeniu hamburgera, będziesz ospała i senna. Świadomość takiego wpływu tych produktów na nasze ciało będzie pomocne w rezygnacji z nich. Będziesz starać się wybierać bardziej wartościowe artykuły.

Medytacja pomoże także w uwolnieniu się od nałogu jedzenia, od wykorzystywania go do niewłaściwych celów, jak rozładowanie napięcia czy poprawa nastroju. Są to najczęstsze błędy, które przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Ich wyeliminowanie jest kluczem do trwałej zmiany nawyków i utrzymania szczupłej sylwetki.

Oczywiście nie może to oznaczać brak diety czy ćwiczeń. Medytacja ma pomóc nam w odchudzaniu, zmianie stylu życia, postrzegania w zupełnie inny sposób niż dotychczas jedzenia oraz samej siebie.
Ma pomóc wyeliminować to, co przeszkadza w osiągnięciu pełni zdrowia, szczupłej sylwetki i zadowolenia z siebie. Już 10 minut dziennie wyciszenia i skoncentrowania na oddechu, przyniesie po pewnym czasie sukces w postaci wyzwolenia od sięgania po jedzenie w chwilach stresu. Zaczniesz odczuwać pozytywną zmianę w postaci zrozumienia i kontrolowania swoich nawyków żywieniowych.

Podstawowe czynności medytacyjne

Medytacja oznacza zatrzymanie, zaprzestanie działań, na każdym poziomie, po prostu bycie. Jak ją osiągnąć?

1. Znajdź w domu ciche, spokojne miejsce, w którym każdego dnia będziesz medytować.
2. Usiądź wygodnie na podłodze czy krześle. Dla lepszego wsparcia możesz się oprzeć np. o ścianę. Możesz także wybrać jedną ze specjalnych pozycji do medytacji jak np. pozycja lotosu.
3. Początkowo skup się na oddechu, nie staraj się kontrolować czy zmieniać naturalnego rytmu oddychania. Gdy już to opanujesz możesz dodawać mantry, wizualizacje.
4. Nie pozwól rozproszyć swojej uwagi natrętnymi myślami. Nie skupiaj się na nich. Jeśli powracają zapisz je sobie na kartce i obiecaj sobie, że powrócisz do nich po medytacji.

Jako mantrę wybierz sobie słowo, które będzie Ciebie motywować np. „chudnę”, „osiągam sukces”.

Wizualizacja

Połączenie medytacji z wizualizacją daje dodatkowe pozytywne efekty. Jesteś zmęczona gonitwą dnia codziennego? Wyobraź sobie w czasie medytacji, że jesteś na urlopie np. spacer nad brzegiem morza. Poczuj wiatr we włosach, piasek miedzy palcami. Odczuj ciepło słońca na Twojej skórze, które niesie głębokie odprężenie.

Wykorzystaj także wizualizację do wyobrażania sobie siebie przy wymarzonej masie ciała. Odczuj emocje jakie towarzyszą takiemu stanu rzeczy. Zobacz i poczuj co możesz zrobić, na co sobie pozwolić dzięki zrzuceniu zbędnego balastu. W wizualizacji chodzi o to, aby właśnie w tej chwili, w danym momencie poczuć, że już osiągnęłaś to, na czym Ci tak bardzo zależy.

Afirmacje

Nie wierzysz, że myśli wpływają na działanie? Zrób małe doświadczenie. Zamknij oczy i w wyobraźni krój cytrynę i zjadaj jej plasterki. Zauważysz zwiększoną ilość śliny w ustach, a nawet kwaśny posmak. Jest to jasny dowód, że myśl pociąga za sobą odpowiednią reakcje organizmu. Ważne więc jest jak postrzegasz siebie. Staraj się myśleć o sobie dobrze. Pomocne mogą być w tym afirmacje, czyli krótkie pozytywne myśli, słowa, które należy powtarzać sobie w ciągu dnia. Możesz je także zapisać i przykleić na lustro, obok monitora, lodówkę, abyś miała je przed oczami. Warto również sięgać po nie, gdy chcesz zjeść „zakazany produkt” czy zaniechać treningu. Pamiętaj, aby były sformułowane w czasie teraźniejszym oraz aby były pozytywne. Nie należy mówić sobie, iż czegoś nie zrobisz czy nie chcesz np. nie jestem głodny. Wtedy skupiasz swoją uwagę właśnie na tej rzeczy, której chcesz uniknąć, w tym przypadku na głodzie. Raczej powinnaś sobie mówić „jestem najedzona”.
Pamiętaj także, że afirmacja musi być rozsądna, możliwa do przyjęcia i wiarygodna, aby umysł nie potraktował jej jako „pobożnego życzenia”. Dla przykładu kilka pozytywnych myśli:

- Chudnę. Uwielbiam uczucie robienia postępów.
- Czuję się dzisiaj chudsza.
- Dzisiaj wyglądam i czuję się lżejsza.
- Lubię jedzenie, które sprawia, że jestem chudsza.
- odchudzanie jest łatwe.
- Każdego dnia moje ciało jest coraz silniejsze, szczuplejsze i zdrowsze

Jeśli jesteście zainteresowani rozwinięciem tego tematu to dajcie znać, postaram się zamieścić więcej informacji.

2 komentarze:

 1. Ja jestem zainteresowana ! :)

  Z chęcią poczytam więcej :)

  pozdrawiam ;)
  www.zycie-kate.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zainteresowana rozwinięciem tego tematu Proszę o dalsze wskazówki

  OdpowiedzUsuń

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam