sobota, 21 stycznia 2012

Dieta eliminacyjna - warta zachodu?


Witam Was serdecznie !

Dziś poruszam temat diety eliminacyjnej, która zapewne doskonale znana jest wszystkim świeżo upieczonym mamusiom oraz osobom uczulonym na niektóre z pokarmów.

Do napisania posta na ten temat natchnął mnie pewien dokument, emitowany na kanale kuchnia+, w którym to porównywano skuteczność 4 diet (nie pytajcie proszę o tytuł tego programu bo niestety go nie pamiętam). Ku mojemu zdziwieniu osiągnięcia były nadzwyczaj dobre.

Mowa była o diecie Dukana, diecie eliminacyjnej, diecie proszkowej z torebek (coś w stylu Cambridge czy holenderskiej) oraz diecie opartej na piciu soków owocowo - warzywnych wg wcześniej ustalonego przepisu. Obserwacje były prowadzone w ciągu pierwszego tygodnia stosowania diety przez bohaterów dokumentu. Po siedmiu dniach porównano efekty. Z tych 4 diet najlepiej spisała się dieta eliminacyjna. W ciągu tygodnia mężczyzna stosujący tę dietę schudł najwięcej ze wszystkich bo ponad 7 kg!!! Nieźle co??? No fakt faktem, ze na samym początku to oczywiście woda schodzi z organizmu, ale i tak jak dla mnie efekt niesamowity. Postanowiłam więc przyjrzeć się bliżej diecie eliminacyjnej i zbadać czy jest ona zdrowa czy nie. Nadmienię jeszcze, ze Pan o którym mowa powyżej nie miał zadnych uczuleń na zywnosc, zatem typowo eskperymentalnie podszedł do tematu i wyeliminował produkty, które z reguły uczulają inne osoby (m.in. zrezygnował całkowicie z pieczywa, makaronów, ryzu itp).

Dieta eliminacyjna opiera się na wyeliminowaniu pokarmów, które negatywnie wpływają na organizm. Najczęściej są to produkty uczulające. Dieta eliminacyjna stanowi doskonały środek leczniczy w przypadku likwidowania chorób powstałych na skutek spożywania uczulających produktów.

Dieta ta opiera się nie tylko na usunięciu negatywnie działającego na organizm produktu, ale także wszystkich tych, w których skład uczulający składnik może wchodzić. W przypadku takich posunięć konieczne okazuje się wprowadzenie produktów zastępczych, które umożliwią dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Niestety dieta eliminacyjna może wiązać się z pojawieniem niedoborów pokarmowych. Wyeliminowanie niektórych pokarmów z jadłospisu może być powodem właśnie takich skutków. Dlatego tak ważne jest, by taka dieta opracowana została przez specjalistę, gdyż istotne jest odpowiednie dobranie produktów zarówno pod kątem jakościowym jak i ilościowym. Konieczność stosowania takiej diety jest jednak tylko czasowa. W momencie gdy alergia ustąpi bądź organizm zostanie odczulony możliwy jest powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Jednak uprzednio uczulający produkt powinien być wprowadzany do jadłospisu w sposób stopniowy.

Dieta eliminacyjna jak już wcześniej wspomniano powinna być stosowana pod okiem powołanego do tego specjalisty. Niejednokrotnie zdarza się, że opieka specjalisty jest wymagana przez dłuższy czas, zwłaszcza w przypadku gdy produktów alergizujących jest kilka.

Dieta eliminacyjna konieczna jest w przypadku chorych na celiakię. Niewłaściwym składnikiem w takiej sytuacji jest gluten, który pojawia się w zbożach. W takich przypadkach konieczne okazuje się nie tylko wyeliminowanie poszczególnych zbóż, ale także wszystkich produktów, które te zboża zawierają. Konieczne jest także wyeliminowanie wszystkich potraw, które zawierają duże ilości tłuszczu oraz warzyw i owoców, które działają wzdymająco.

Dieta eliminacyjna bezglutenowa wymaga dokładnej wiedzy pacjenta o produktach zawierających gluten. Ważne jest by wiedzieć, iż produkty dla bezglutenowców są w sklepach oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.

Przykładowy jadłospis eliminacyjnej diety bezglutenowej


I śniadanie – płatki z mlekiem + pieczywo bezglutenowe + wędlina z drobiu + zielona sałata + czerwona papryka + sok jabłkowy


II śniadanie – sałatka owocowa z jogurtem naturalnym i orzechami


Obiad – zupa pomidorowa z ryżem + udko z kurczaka + ziemniaki + marchewka + surówka z buraczków + sok pomarańczowy


Podwieczorek – przecier malinowy


Kolacja – kasza gryczana + zsiadłe mleko

Niewiele tego, co udało mi sie znaleźc na ten temat, ale z czasem, gdy tylko znajdę więcej uzupełnię ten wpis, bo sami przyznacie dieta jest intrygująca !!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam