wtorek, 10 maja 2011

Jabłkowy Ocet Ocet Jabłkowy A Będziesz Chudy i Zdrowy ???

Ocet jabłkowy przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi, pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi.

Właściwości lecznicze octu jabłkowego znane już były w starożytnym Egipcie. Królowa Kleopatra pijała rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej uczcie i dzięki temu pewnie cieszyła się ze swojej  figury i zdrowia. Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie - po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody, na czczo, przed obiadem i przed snem. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie soli i uzbroić się w cierpliwość. Kuracja ta nie jest szybką metodą pozbycia się zbędnych kilogramów, gdyż spalanie tłuszczu następuje powoli, ale za to bez szkody dla zdrowia.
Ale ocet jabłkowy posiada wiele innych cennych wartości zdrowotnych. Zawarte są w nim najważniejsze substancje mineralne i mikroelementy, a także kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów. Ocet jabłkowy zawiera sporo potasu, wapnia, fosforu i sodu. Główną rolę w powrocie do zdrowia odgrywa zawarta w nim pektyna, która poprawia procesy trawienia, obniża poziom cholesterolu, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu.
W occie jabłkowym występuje także witamina E, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, neutralizującym szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych. Ze względu na dużą zawartość potasu ma korzystny wpływ na system nerwowy i układ krążenia.
Również dermatolodzy wypowiadają się korzystnie o działaniach zdrowotnych octu jabłkowego. Nierozcieńczony można stosować bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne, a używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu.
Ocet jabłkowy ma także zastosowanie kulinarne do sałatek i mięs, dzięki czemu przyspiesza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi.

Uwaga - Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci - np.osoby z problemami żołądkowymi. W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek.

Przepis na ocet jabłkowy

Jabłka (ilość zależna od wielkości garnka) umyć, pokroić na kawałki i przepuścić przez sokowirówkę lub zetrzeć na tarce. Otrzymaną miazgę, razem z gniazdami nasiennymi włożyć do kamionkowego naczynia bądź szerokiego słoja. Na każdy kilogram miazgi dodać litr i szklankę wody, 10 dag cukru, 1 dag drożdży piekarniczych i kawałek razowego chleba. Naczynie przykryć gazą i odstawić na 10 dni. 3- 4 razy dziennie płyn zamieszać drewnianą łyżką. Po tym terminie przefiltrować płyn przez gazę, wlać ponownie do umytego naczynia. Na każdy litr soku dodać 10 dag cukru, odstawić. Po skończonej fermentacji (ok. półtora miesiąca) przecedzić i rozlać do butelek. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam