wtorek, 1 lutego 2011

BłoNNiK - pomaga w diecie ???


Błonnik znajduje się w każdym produkcie pochodzenia roślinnego. Składa się głównie z celulozy i nie jest trawiony przez nasz organizm. Latamiuważano go za niepotrzebny składnik odżywczy. Od niedawna jednak stwierdzono,że  błonnik ma zbawienny wpływ na pracę jelit, przyspiesza ją o kilkadziesiąt procent. Dlatego zaleca się produkty pełne błonnika jako lekarstwa na zaparcia. Co takiego robi błonnik, że usprawnia pracę jelit?
Ma dwie główne funkcje. Przede wszystkim wchłania produkty fermentacji. Ułatwia również perystaltykę jelit. Oznacza to, że działa na nie jak środek przeczyszczający, dzięki czemu jelita zachowują odpowiednią drożność. Wchłaniając po drodze wodę zwiększa objętość nieczystości, co przyspiesza wydalanie. Błonnik jest idealny dla osób mających problem z regularnym wypróżnianiem.
Ponadto pomaga w walce z otyłością. Jest świetnym sposobem na odchudzanie, ponieważ wchłaniając wodę sztucznie zapełnia żołądek, co z kolei zmniejsza uczucie głodu.  Każda zdrowa dieta powinna zawierać błonnik. Struktura błonnika ułatwia usuwanie kwasów żółciowych z jelit. Są one używane do produkcji cholesterolu przez wątrobę, gdy ich zabraknie, zmniejszy się również poziom tego tłuszczu we krwi. Dzięki temu ma zbawienny wpływ na układ krwionośny oraz na serce, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.
Błonnik opóźnia przemianę węglowodanów poprzez blokadę dostępu do glukozy. Wpływa to na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Dlatego zaleca się spożywanie dużej ilości błonnika cukrzykom. Dodatkowo pomaga usuwać metale ciężkie oraz wiele innych nierozpuszczalnych, szkodliwych substancji. Eliminuje nawet niektóre substancje rakotwórcze.
Jest jednak parę rzeczy, które trzeba wiedzieć o błonniku. Zbyt duże spożycie tego składnika może spowodować zmniejszenie skuteczności leków, a nawet doustnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego powinno lekarstwa przyjmować się dwie godziny po obfitym posiłku, wtedy ryzyko niepożądanych działań spada właściwie do zera. Nie należy połykać zbyt dużej ilości tabletek zawierających błonnik. Jeśli nie zostaną odpowiednio nasycone wodą, zaczynają zwiększać objętość, co może doprowadzić do zablokowania ich w przełyku, a w ostateczności do śmierci.
Rozpuszczalne części błonnika mogą zahamować wchłanianie żelaza, cynku i wapnia. Nie zaleca się podawania zbyt dużej ilości błonnika dzieciom, gdyż to może opóźnić rozwój kości, doprowadzić do ich deformacji lub kruchości.

Błonnik i jego znaczenie dla organizmu

Główne źródła błonnika to warzywa i owoce oraz zboża. Obecny sposób odżywiania i nawyki żywieniowe sprawiają, że wiele osób ma niedobór błonnika w organizmie, co może powodować problemy z jelitami, zaparcia, kamienie żółciowe, hemoroidy i otyłość. W ostatnich latach spożycie błonnika zmniejszyło się o około połowę i jest niewystarczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten składnik pokarmowy. Aby korzystać z jego dobroczynnego wpływu na zdrowie, należy spożywać od 25 do 30 g błonnika dziennie.

Istnieją różne typy błonnika i każdy z nich odgrywa swoją specyficzną rolę. Błonnik znajduje się wyłącznie w produktach roślinnych: zbożach (w chlebie i makaronie), owocach, warzywach, ziarnach, orzechach, migdałach itd. Mięso, ryby i produkty mleczne nie zawierają błonnika w ogóle. Dlatego tak istotne jest, aby nasza codzienna dieta była bogata w produkty pochodzenia roślinnego.

Rodzaje błonnika

Błonnik dzielimy ze względu na jego rozpuszczalność w wodzie. Skuteczność błonnika jest ściśle związana z poziomem nawodnienia organizmu. Bez odpowiedniej ilości wody błonnik jest całkowicie nieskuteczny. Dlatego należy pić od 1 do 1,5 litra wody dziennie.

Oba rodzaje błonnika mają inne właściwości i każdy z nich powinien być spożywany regularnie.
  • Błonnik rozpuszczalny - to głównie pektyny znajdujące się w owocach (jabłka, gruszki, winogrona itd.), gumy i śluzy (dodatki do żywności) oraz algi. Błonnik rozpuszczalny przekształca się żel, który ułatwia usuwanie resztek z jelit, chroni przed nowotworami i powstawaniem kamieni żółciowych oraz obniża poziom cholesterolu we krwi.
  • Błonnik nierozpuszczalny - to hemiceluloza, celuloza i ligniny. Źródłami błonnika nierozpuszczalnego są: ziarna zbóż, otręby oraz liczne warzywa i owoce. Błonnik pęcznieje pod wpływem wody, formując masę, która usprawnia pracę układu pokarmowego, usuwa zaparcia i nadmiar kwasów żółciowych.

Błonnik a odchudzanie

Błonnik jest cenną pomocą w odchudzaniu.
  • Pokarmy bogate w błonnik są równocześnie niskokaloryczne i niskotłuszczowe, dlatego ich jedzenie pomaga w zachowaniu smukłej sylwetki.
  • Błonnik reguluje wchłanianie cukrów i tłuszczów.
  • Posiłki bogate w błonnik są bardziej syte, ponieważ zmniejsza się szybkość opróżniania żołądka.
  • Dzięki błonnikowi możemy zahamować nadmierny apetyty. Błonnik, pęczniejąc w organizmie, wywołuje uczucie sytości i zmniejsza w ten sposób apetyt. Dotyczy to szczególnie pektyn, które w żołądku pęcznieją i przekształcają się w żel.
  • Jedząc błonnik, przyswajamy mniej tłuszczu z pokarmów.
Błonnik pokarmowy sprzyja odchudzaniu, wspomaga pracę układu pokarmowego i zapobiega chorobom. Ponadto jego głównymi źródłami są warzywa, owoce i zboża - pokarmy zawierające równocześnie mnóstwo niezbędnych witamin i mikroelementów. Dlatego pamiętajmy o błonniku w codziennej diecie, a jednocześnie o piciu wody, co najmniej 1 litra dziennie, bez której błonnik jest całkowicie nieskuteczny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam