piątek, 18 lutego 2011

Makaronowo-ziemniaczane odchudzanie - MOŻLIWE???

Hmm ziemniaczki ... doprawdy nie znam osób, które ich nie lubią. W dietach są przeważnie zakazane, czy jednak jest to uzasadnione ??? 

Całkowicie wykluczone przez diety nisko-węglowodanowe, ziemniaki zyskały sobie opinię wroga szczupłej sylwetki na początku lat dziewięćdziesiątych.

Całkiem możliwe, że ziemniaki są najbardziej mylnie ocenionymi warzywami, jakie mogą pojawić się na naszym talerzu. Okazuje się bowiem, że umiejętnie włączone do diety odchudzającej, są w stanie w znacznym stopniu przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów.
Dzieje się to za sprawą zawartego w nich błonnika, 
- na temat błonnika przeczytasz TUTAJ
- który pomaga skutecznie spalać tłuszcz.
Oczywiście smażone lub podawane z dodatkiem masła lub śmietany, ziemniaki nie sprawdzą się jako sojusznik odchudzania. Jednak jeżeli je ugotujesz lub upieczesz, sprawisz, że zawarta w nich skrobia wchłonie wodę i napęcznieje.
Po schłodzeniu, część skrobi "skrystalizuje" się do postaci, która nie jest trawiona przez organizm.
Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych rodzajów błonnika, skrobia zawarta w ziemniakach fermentuje w jelicie grubym, powodując wytwarzanie kwasów tłuszczowych, które mogą blokować zdolność organizmu do spalania węglowodanów. W ich miejsce, organizm spala tłuszcz.
Jeżeli dbasz o linię, pamiętaj, że odpowiednia dla kobiety porcja ziemniaków ma wielkość Twojej pięści.

Makaronik :)

Podobnie jak w przypadku ziemniaków, na temat makaronu i jego tuczącego działania powstało przez lata wiele nieprawdziwych teorii i przekonań.
To prawda, że makaron, który zawiera przede wszystkim węglowodany, należy wykluczyć z jadłospisu podczas odchudzania przy pomocy diet nisko- węglowodanowych lub białkowych, jednak, jeżeli starasz się schudnąć przy użyciu zdrowej, zbilansowanej diety, niema potrzeby, by z niego rezygnować.
Dania z makaronu, dzięki wysokiej zawartości wody i zdrowym, warzywnym dodatkom, zapewniają długotrwałe uczucie sytości i skuteczny zastrzyk energii.
Ugotowany makaron zawiera około 70% wody - a jedzenie pokarmów bogatych w wodę zapewnia sytość na znacznie dłużej, w porównaniu z suchą żywnością.
Podobnie jak w przypadku chleba, węglowodany zawarte w makaronie przyczyniają się do zwiększenia poziomu serotoniny, pośrednio hamując tendencję do przejadania się.
Właściwa porcja makaronu odpowiada połowie szklanki przed ugotowaniem. Warto o tym pamiętać, zanim, zachęcona tym tekstem, sięgniesz po spaghetti w tradycyjnej, włoskiej restauracji.
Przygotowując dietetyczne dania z makaronem samodzielnie, wybieraj makaron pełnoziarnisty. Zawiera on dużo błonnika, który ma ogromne znaczenie podczas odchudzania.
Dodatkowo, jeżeli nie stosujesz specjalnej, rozdzielnej diety, staraj się łączyć makaron z chudym białkiem, na przykład kurczakiem, indykiem, fasolą lub owocami morza- zapewniając sobie długotrwale uczucie sytości i wszystkie składniki odżywcze.
Zapomnij o gęstych sosach i tłustym serze.
Zamiast tego dodawaj warzywa, grzyby, i zioła. 

 Źródło: internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam