czwartek, 10 lutego 2011

Wszystko o produktach LIGHT - nie daj się oszukać !!!Od jakiegoś czasu, a dokładniej od momentu, w którym zaczęłam się odchudzać kupowałam produkty light lub zero %. Zaczęło mnie to zastanawiać - co tak naprawdę kryje się w nich zamiast tego zredukowanego tłuszczu ??? To, czego udało mi się dowiedzieć wcale nie jest dobrą informacją :(
Na pewno zauważamy, iż w naszych sklepach pojawia się coraz więcej produktów light, o zmniejszonej zawartości tłuszczu, bezcukrowych, niskokalorycznych, walczących z cholesterolem ... Należą do nich głównie jogurty, mleko, dżemy, masła i margaryny, a także czekolady, ciasta i batoniki. Kierowane są głównie do osób, które są na diecie i dbają o swoją szczupłą sylwetkę. Ale to co widnieje na etykiecie produktu light nie zawsze idzie w parze z jego faktyczną zawartością.
Co oznacza zatem słowo LIGHT ???
Słowem tym najczęściej określa się produkty, które mają zredukowaną wartość kaloryczną o około 30 procent! Takie jedzenie zawiera na przykład zamiast sacharozy różnego rodzaju słodziki. Tego typu informacje powinniśmy znaleźć na etykiecie produktu z jednoczesnym uwzględnieniem kwestii dotyczących składu i wartości energetycznych. Podane wartości powinny być liczone na 100 g lub 100 ml produktu. Możemy też mieć podaną informacje ile kalorii ma dana porcja jedzenia.
Żywność light nie zawsze jest zdrowsza. Jedzenie, które jest pozbawione cukrów, zawiera między innymi aspartam, sacharynę, taumatynę i acesulfam K. To słodziki, które dają uczucie słodkości, a nie zawierają tylu kalorii co cukier. Niestety napojem ze słodzikiem nie ugasimy pragnienia. Dodatkowo ma on mniej wartości odżywczych, a czasami po prostu jest niezdrowy.
Podobnie jest w przypadku produktów o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Składnik ten zastępowany jest wodą. Kupując zwykłą margarynę możemy mieć pewność, że ma ona około 80 proc. tłuszczu, gdy tymczasem w jej wersji light, tego składnika będzie tylko 60 proc. Podobnie wygląda sprawa z niskokalorycznym majonezem, który zawiera 50 proc. tłuszczu, czyli o 30 proc. mniej niż w wersji podstawowej.
Pytanie tylko: "Czym został zastąpiony tłuszcz w tym przypadku???"
Żebyśmy mogli zjeść produkt light, potrzeba zaawansowanej technologii. Proces zastępowania tłuszczu wodą wymaga sporych nakładów finansowych, aby jednocześnie małokaloryczny produkt miał tą samą konsystencję oraz podobny smak do swojego zwykłego odpowiednika. Dlatego żywność light jest często o wiele droższa.
Należy też pamiętać o tym, że odtłuszczone produkty zawierają o wiele mniej składników odżywczych potrzebnych dla naszego organizmu.
Zatem nauczymy się sprawdzać etykiety - niech nawyk ten wejdzie nam w krew !!!
Dla osoby, która jest na diecie bardzo ważną informacją jest kaloryczność danego produktu. Na etykiecie powinniśmy znaleźć dane dotyczące wartości energetycznej oraz zawartości składników odżywczych.
Warto zapoznać się też z ilością w jedzeniu białka, węglowodanów i całkowitego tłuszczu.

Dla osób będących na diecie ważne jest też czy dany produkt zawiera skrobię, błonnik lub sód. Kupując produkty light warto sprawdzić faktyczną kaloryczność produktu. Może się okazać, że na głównej etykiecie mamy napisane, że żywność zawiera 0 proc. tłuszczu. Niestety czytając etykietę na odwrocie możemy się dowiedzieć, że produkt zawiera po prostu mniej tłuszczu. Często hasła 0 procent tłuszczu lub produkt light są jedynie zabiegiem marketingowym, nie mającym nic wspólnego z faktyczną kalorycznością jedzenia.

Zwolennicy produktów light twierdzą, że ułatwiają odchudzanie. Przeciwnicy zaś twierdzą, że mają zły wpływ na nasze zdrowie. Zobaczmy za i przeciw i kto ma racje w tym sporze.

Odchudzanie wymaga poświęceń, ulubione ciastka, dżemy, twarożki i wiele innych produktów musi zniknąć z Twojego menu. Sięgasz więc wtedy po produkty light myśląc, że skoro maja obniżoną wartość kaloryczną to nie zaszkodzą. A to właśnie w nich są ukryte żywieniowe pułapki. Uważasz, że jeżeli jest coś odtłuszczone lub pozbawione cukru to jest zdrowe. Niestety nie zawsze jest to prawda.

Zalety produktów light

Lekka żywność oznaczona słowem light ma obniżoną wartość kaloryczną. Czyli nie ma wątpliwości, że te produkty sprzyjają odchudzaniu. Po odtłuszczone masła, majonezy czy twarożki powinny sięgać takie osoby, które mają podwyższony cholesterol. Produkty te zmniejszają ryzyko chorób serca i miażdżycy. Cukier w produktach light zastąpiony jest słodzikiem czyli powinny sięgać po nie osoby chore na cukrzycę.

Wady produktów light

Spożywając produkty, które są pozbawione tłuszczu lub te które zawierają go niewiele narażamy się na niedobory witamin takich jak: A, E i D. Należy również pamiętać, że słodziki jedzone w nadmiarze mogą powodować problemy z zaśnięciem, jak również niestrawność i biegunkę. Więc kiedy uda ci się już schudnąć lepiej wróć do normalnej niskokalorycznej diety.

Pułapki na jakie możesz natrafić kupując żywność "light"

- Bywa tak czasami, że nieuczciwi producenci zamieszczają napis light na opakowaniu, mimo iż produkt nie ma wcale mniej kalorii czy tłuszczu. Także nim zdecydujesz się na jakiś batonik czy twarożek porównaj wartości odżywcze normalnych produktów i tych z napisem light.

- Słodziki zastępują cukier, ale żeby smak nie zmienił słodyczy, dodaje się do nich znacznie więcej tłuszczu.

- Różnego rodzaju napoje nie zawierają cukru, ale za to dużo konserwantów i sztucznych barwników.

- W nabiale zmniejsza się ilość cukru i tłuszczu, ale za to dodaje więcej wysokokalorycznego mleka w proszku.

- W dżemach jest bardzo mało cukru czyli głównego środka żelującego, muszą go wiec zastąpić chemiczne utrwalacze.

- W margarynach light jest o połowę mniej kalorii, ale za to znajduje się w nich więcej sztucznych zagęszczaczy.

Decyzję o wyborze odpowiednich produktów zostawiam już Wam. Przemyślcie zawsze swoje zakupy.

1 komentarz:

  1. Produkty light to totalna ściema, trzeba zawsze sprawdzać skład!! Nie chcący można sobie zaszkodzić zamiast pomóc

    OdpowiedzUsuń

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam