wtorek, 7 czerwca 2011

ZAPISZ I ZAPAMIĘTAJ !!! DOBRY SEN jest rewelacyjny dla SZCZUPŁEJ SYLWETKI !!!

Hmm dziwnie się to wszystko zaczyna, nie tylko dieta ma wpływ na naszą sylwetkę, ale również dobry, zdrowy sen. Informacja ta była mi zupełnie nieznana do tej pory i na pewno dla wielu z nas będzie odkryciem Ameryki :)

By mieć znaczne efekty w odchudzaniu należy się wysypiać !!!!
 
Sama mam dość poważne problemy z zasypianiem - kiedy chce mi się spać to tak naprawdę nie mam jak, a kiedy już jestem przygotowana do snu, nie mogę zmrużyć oka przez dobrą chwilę. 
Zaczęłam analizować swój tryb życia i doszłam do wniosku, że jednak za mało sypiam. Ostatnia chodzę spać i pierwsza wstaję. Mój sen nie trwa nigdy dłużej jak 7 godzin i w ciągu dnia zdarzają mi się momenty kryzysowe, kiedy dosłownie oczy same mi się zamykają. Magiczna godzina (ta kiedy najchętniej poszłabym spać) to albo godzina 14.00 albo 18.00 - wtedy dopada mnie największe zmęczenie i chociaż na pół godzinki muszę klapnąć by zregenerować siły. Macie też tak??? 
Zauważyłam też pewną zależność - im mniej śpię w nocy, tym więcej jem w ciągu dnia. Zatem

GDY JESTEŚ NIEWYSPANY TWÓJ APETYT ROŚNIE !!!


Każdy z nas doświadczył prawdopodobnie tego niezaspokojonego łaknienia gdy był niewyspany. Cokolwiek by się nie zjadło i tak nie nasycimy swojego organizmu. Otóż jest nawet na to wyjaśnienie medyczne.

Brak snu powoduje produkcję hormonu apetytu

U człowieka i wielu innych organizmów za uczucie głodu i sytości odpowiadają hormony leptyna i grelina. Są one hormonami przeciwstawnymi:
  • Leptyna produkowana jest w komórkach tłuszczowych. Jej wysoki poziom powoduje brak apetytu. Poziom leptyny we krwi jest proporcjonalny do ilości tłuszczu.
  • Grelina jest produkowana w żołądku. Wydzielana jest głównie w sytuacjach, gdy żołądek jest pusty. Powoduje ona wzrost apetytu.
Hormony te mają za zadanie informować nas kiedy powinniśmy coś zjeść a kiedy nie. Okazuje się jednak, że w przypadku zaburzeń snu lub niewyspania, zaczynają one działać niepoprawnie. U osób śpiących niewystarczająco obserwuje się bowiem spadek poziomu leptyny oraz wzrost poziomu greliny. Powoduje to znaczący wzrost apetytu i uczucie głodu nawet zaraz po posiłku. Osoby niewyspane jedzą więcej.

Leptyna, a insulina
Dodatkowo warto wiedzieć, że leptyna wpływa również na poziom insuliny powodując obniżenie jej poziomu. Jeżeli więc nie wyśpimy się i poziom leptyny jest u nas obniżony podwyższa się nam poziom insuliny. Nie tylko czujemy więc większy apetyt, ale z powodu podniesionego poziomu insuliny, znacznie skuteczniej odkłada się u nas tkanka tłuszczowa. Wynika to z tego, że osoby niewyspane jedzą więcej oraz znacznie łatwiej magazynuje się u nich tkanka tłuszczowa.
Jeśli macie problemy z zasypianiem, przeczytajcie czego udało mi się dowiedzieć.
Może każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie :)
Prawidłowe przyzwyczajenia pomogą nam zasnąć szybko, dobrze się wyspać oraz obudzić z wielkim zapasem nowej energii. Poniżej przedstawiam sprawdzone sposoby na dobre spanie.

1. Sypialnia jest przeznaczona wyłącznie do snu oraz miłości

Sypialnię używaj jako pomieszczenie wyłącznie do snu oraz sexu. Oznacza to, że książki oraz telewizor powinny znaleźć się poza sypialnią. Jeśli w sypialni będziesz ćwiczyć, pracować oraz grać na komputerze itp. będzie Ci trudno zasnąć.


Staraj się zasnąć w przeciągu 15 min od czasu położenia się do łóżka. Jeśli po tym czasie nie zaśniesz, wstań i połóż się dopiero jak poczujesz zmęczenie. W tym czasie możesz zacząć przeglądać gazetę (najlepiej aby lektura była wyjątkowo nudna), jednak stanowczo unikaj telewizji oraz komputera. Pamiętaj, że celem jest wyćwiczenie swojego organizmu oraz zaprogramowanie go w taki sposób, aby móc szybko zasnąć.

2.  Trzymaj się harmonogramu

Chodź do łóżka oraz wstawaj o tej samej porze, każdego dnia. Po pewnym czasie Twój organizm zostanie zaprogramowany tak, że aby zasnąć, nie będziesz potrzebować melisy. Jeśli będziesz trzymać się harmonogramu przez kilka tygodni, będziesz zasypiać szybciej oraz będziesz budzić się rześki i wypoczęty.


Ten sam harmonogram snu obowiązuje również podczas weekendów. Jeśli masz wolny weekend, nie kładź się do łóżka późno w nocy oraz nie śpij dłużej podczas dnia. To może całkowicie rozregulować Twój organizm na cały kolejny tydzień. Twoje ciało akceptuje zmianę wynoszącą co najwyżej 1h na dobę. Oznacza to, że budząc się codziennie o 6:00, możemy pozwolić sobie na pobudkę o godzinie 7:00. Jeśli obudzimy się w niedzielę o godzinie 8:00 (przekroczymy o 2h naszą “zaprogramowaną” godzinę pobudki), to przez dwa kolejne dni będziemy mieć problem z zaśnięciem o planowanej godzinie.

3. Rytuał

Stwórz własny wieczorny rytuał, który będzie sygnałem dla organizmu, że wybiła godzina snu. Zacznij swój rytuał pół godziny przed położeniem się do łóżka. Czas ten potrzebny jest do wyzbycia się stresu po całym dniu. Uwalniając kotłujące się myśli będziemy gotowi do snu jak tylko przyłożymy głowę do poduszki. Te 30 minut możemy przeznaczyć na czytanie (nie w łóżku) lub gorącą kąpiel. Unikaj oglądania TV!

4. Codzienne ćwiczenia

Codzienne ćwiczenia fizyczne zwiększą Twoje szanse na szybkie zaśnięcie oraz głęboki sen. Staraj się ćwiczyć rano, jednak unikaj wysiłku fizycznego przed snem (około 3h). Wieczorne ćwiczenia mogą sprawić, że pojawią się problemy z zaśnięciem. Nie trzeba chyba mówić, że codzienne ćwiczenia pozytywnie wpłyną również na Twoje ogólne zdrowie i
samopoczucie w ciągu całego dnia.

5. Chwyć trochę słońca

Promienie słoneczne pomagają w regulacji naszego zegara biologicznego. Brak promieni słonecznych powoduje, że nasz organizm zaczyna produkować melatoninę, która sprawia, że zaczynamy odczuwać senność. O ile pogoda na to pozwala, starajmy się każdego dnia uchwycić trochę promieni słonecznych. Szczególnie pozytywne jest
działanie słońca o poranku, zatem po obudzeniu się, rozsuńmy rolety i pozwólmy słońcu wypełnić nasz dom.

6. Unikaj wieczorem kofeiny

Niektóre osoby są bardzo czułe na działanie kofeiny i nie mogą pić kawy, herbaty ani innych napojów zawierających kofeinę, przez okres 6h przed planowaną godziną snu. Jeśli masz problemy ze snem, staraj się unikać spożywania kofeiny już od popołudnia.

7. Ciemna sypialnia

Kontrast pomiędzy światłem w ciągu dnia a ciemnością w nocy, pomoże Twojemu organizmowi wzmocnić działanie naturalnego zegara biologicznego. Poprzez przyciemnienie swojej sypialni w ciągu nocy, będziesz zasypiać szybciej oraz spać lepiej. Zaciąganie na noc zasłon oraz zamykanie drzwi, pomoże Ci ograniczyć dopływ światła.

8. Unikaj alkoholu

Nawet jedna lampka wina może wpłynąć negatywnie na jakość snu. Po wieczornej dawce alkoholu, możliwe jest, że zaśniesz szybciej, jednak będziesz się budzić w nocy. Spowodowane jest to spadkiem cukru we krwi i wychodzeniem z zatrucia alkoholowego po jego przetrawieniu. Po każdym wypitym drinku, daj swojemu organizmowi przynajmniej godzinę czasu, zanim położysz się spać.

9. Nie pal

Nikotyna zawarta w papierosach pobudza i stymuluje Twój organizm. Osoby palące mają zaburzoną fazę głębokiego snu, która zostaje znacznie skrócona. Osoby palące znacznie częściej mają problem z pozostaniem w uśpieniu oraz budzą się niewypoczęte oraz zmęczone.

10. Udaj się do lekarza

Jeśli stosowanie się do powyższych zaleceń nie pomaga na dobry sen, wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Zatem DROGIE PANIE i DRODZY PANOWIE - od dziś śpimy jak najwięcej, a najlepiej maksymalnie tyle, ile się da :) 
Pamiętajmy jednak, że zdrowy sen powinien trwać co najmniej 7 godzin.
Miłych snów :D

1 komentarz:

  1. Kurcze, nie miałam pojęcia, że sen ma wpływ na odchudzanie ;) Jak widać wiele czynników może miec wpływ na reakcje naszego organizmu. Także i sen zapisuje na listę spraw do załatwienia przy najbliższej próbie odchudzania :)

    OdpowiedzUsuń

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam