poniedziałek, 28 marca 2011

L-karnityna - z Czym To Się Je ???? Część Druga


L – karnityna – „super” wspomagacz w walce z tkanką tłuszczową - to najczęściej stosowany suplement przez pleć piękną, po drugie temat, który masowo pojawia się w większości artykułach poświęconych spalaniu tkanki tłuszczowej. Co to jest i jak działa - to wszystko już zostało dokładnie opisane. Niniejszy artykuł ugryzł temat: l – karnityna z innej strony.
L – karnityna (zwana witaminą Bt), czyli związek dwóch aminokwasów (metioniny i lizyny), jest najpopularniejszą substancją wykorzystywaną w procesie gubienia zbędnych kilogramów przez kobiety.

Czy rzeczywiście jest ona niezbędna do odchudzania się, czy tylko koncerny farmaceutyczne poprzez agresywne kampanie reklamowe wpoiły nam aksjomat, że bez wspomagaczy odchudzających typu l – karnityna nie uda się poprawić własnego ciała.

Aby wyjaśnić ową zagadkę należy zadać dwa pytania:
 1. Czy l – karnityna rzeczywiście pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej?
  oraz:
 2. Czy należy stosować suplementy bogate w l – karnitynę?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta. TAK - l – karnityna pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Nie jest to nic odkrywczego, po prostu l – karnityna reguluję poziomu lipidów, wychwytuję tłuszcze i przenosi je do komórek, gdzie tłuszcz zamieniany jest w energię.

Drugie pytanie - trudniejsze - nie ma już tak prostej odpowiedzi, gdyż można zażywać suplement l - karnityny, jednak nie zawsze. L- karnitynę należy stosować tylko w jednej sytuacji. Kiedy? Wówczas, gdy sposób odżywiania jest chaotyczny, nieregularny oraz pozbawiony wartościowych biologicznie substancji odżywczych. Innymi słowy, każdy człowiek, który odżywia się w sposób wartościowy oraz racjonalny, nie powinien mieć problemów z niedoborem l – karnityny. Dlaczego: L – karnitynę występują w pożywieniu i właśnie w tej postaci jej najbardziej przyswajalna przez organizm. Kwestia przyswajalności odżwek nie wygląda już tak optymistycznie. L - karnityny, która podana jest w postaci suplementów wchłania się do organizmu w małych ilościach. I nie ma znaczenia, czy l – karnitynę dostarczy się w postaci tabletek, w płynie, czy proszku, jej przyswajalność wynosi od 13 - 18 procent.
Porównanie przyswajalności:

Źródło
l - karnityny
Posiłek: obiad
Odżywka
Postać
l - karnityny:
Obiad składający się z mięsa wołowego, surówki i pieczywa oraz szklanka mleka
1 tabletka
l – karnityny
Ilość l- karnityny
400 mg
1000 mg
Przyswajalność:
360
150

Co wynika z powyższej tabeli. Mimo, że jedzenie nie zawiera tak dużej dawki l - karnityny, co suplementy, to i tak więcej pożytku nasz organizm będzie miał właśnie z pożywienia.

W jakich produktach l – karnityna występuje w dużych ilościach:
  • Dziczyzna 110-220 mg/100g
  • Wołowina 100-220 mg/100g
  • Wieprzowina 25-33 mg/100g
  • Mięso z królika 20-30mg/100g
  • Drób 7-32 mg/100g
  • Ryby 2-21mg/100g
  • Kiełbasa 1-20 mg/100g
  • Nabiał 1-12 mg/100g
  • Grzyby 1-6 mg/100g
  • Warzywa, 0-1 mg/100g
  • Owoce 0-0,9 mg/100g
  • Orzechy, zboże 0-0,8 mg/100g

Jeżeli dieta jest uboga w powyższe produkty, można wprowadzić suplementację, pamiętając, że l - karnitynę w formie sztucznej należy przyjmować w cyklach 6 tygodniowych z 4 tygodniową przerwą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie !!! Jeśli uważasz inaczej wyraź to w swoim komentarzu !!! Wszelkie sugestie bardzo mile widziane !!!
Pozdrawiam