wtorek, 31 maja 2011

Mój Facet na Diecie :) Realne ???

Każda z nas pragnie wymarzonego przez siebie ideału mężczyzny, o nieskazitelnej aparycji, zadbanego, pachnącego, a także zdrowego, wysportowanego i w miarę szczupłego. Może przyjrzyjmy się diecie naszego mężczyzny z bliska.

Gdy mężczyzna twierdzi, że dobrze się czuje ze swoim brzuszkiem, piersiami i „drugą brodą”, warto zastanowić się nad jego zdrowiem i warto zrobić to jak najszybciej. Obciążone plecy, kolana, osłabione serce, a także wiele innych dolegliwości -  to wszystko tak naprawdę da o sobie znać za parę lat, jednak wtedy może być już za późno by myśleć o szczupłej sylwetce.  Przy nadwadze i otyłości, najbardziej cierpi układ ruchu (bóle, zwyrodnienia), serce i naczynia krwionośne (nadciśnienie tętnicze, arytmie, zawał serca, udar mózgu). Niewiele dzieli też od zaburzeń gospodarki lipidowej (wzrost poziomu cholesterolu) i węglowodanowej (niewłaściwa tolerancja glukozy i cukrzyca).
Mężczyzna musi mieć wsparcie, dlatego warto razem z nim podjąć wszelkie działania zmierzające do obniżenia jego masy ciała. Można ustalić wspólne menu, oczywiście bez pominięcia mięsa, którego Panowie są wielbicielami. Wolny czas miło jest spędzić we dwoje, uprawiając jakiś sport, np. jogging, pływanie, gimnastyka, siłownia lub spacer.


Panowie z uwagi na bardziej rozwiniętą tkankę mięśniową, szybciej palą kalorie. Czyli logicznie myśląc, jeżeli odpowiednio zmodyfikuje się ich styl życia, efekty będą szybciej widoczne. Zmiany te należy wprowadzać stopniowo. Być może, dzięki subtelnym podchodom, partner nie zauważy nagłych zmian i nie zarzuci nam, że żywimy go „jak królika”. Raz na jakiś czas można mu zafundować schabowego, golonkę, czy piwo. Jednak nie w masowych ilościach. Takie działanie pozwoli na zaspokojenie apetytu na wybrane danie mężczyzny.


Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą naszemu partnerowi pozbyć się zbędnego ciałka:
  1. Codziennie ograniczaj objętościowo posiłek: mniej ziemniaków o łyżkę, o 1/3 mniejszy kotlet, nieznacznie więcej surówki. Między posiłkami podaj swojemu kochanemu szklankę wody, świeżego soku, pomarańczę lub jabłko.
  2. Zredukuj białe pieczywo w codziennym jadłospisie. Zainwestuj w pełnoziarniste. Oczywiście na początku nie do każdego posiłku podawaj ciemne pieczywo. Pozostaw jakiś ślad białego chleba.
  3. Ogranicz tłuste mięsa i wędliny. Wieprzowinę zamień na drób i ryby. Od czasu do czasu zaserwuj cielęcinę. Staraj się piec mięso w rękawie, smażyć na patelni bez tłuszczu lub na oleju (rzepakowy, palmowy). Przekonaj go do potraw gotowanych na parze. Z wędlin staraj się wybierać te drobiowe, z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Pamiętaj też, aby w miarę możliwości, z drobiu usuwać skórę przed konsumpcją.
  4. Zaproponuj swojemu partnerowi, by na jakiś czas ograniczył picie alkoholu. Wygląda niepozornie, ale jest bardzo kaloryczny. Nie podawaj też słodyczy i soków z kartonu. Lepsza dla niego będzie woda mineralna i herbaty.
  5. Aby wzmocnić smak i aromat potraw, zastosuj przyjemnie pachnące ziołowe przyprawy, które też przyspieszają spalanie kalorii – tymianek, majeranek, bazylia, oregano, pieprz, chilli, gałka muszkatołowa, cynamon, imbir, czarny sezam.
  6. Makarony, ryż i kasze gotuj al dente. Mają wtedy mniej kalorii i są lepiej trawione. Nieoczyszczony ryż i kasze są zdrowsze od białych. Podobnie jak makaron bezjajeczny, z mąki razowej lub pszenicy durum.
  7. Przekonaj swojego mężczyznę, że aby zabić głód, cale nie potrzeba najeść się tak, że aż brzuch pęka. Naucz go jeść jogurty, serki homogenizowane, wielowarzywne, kolorowe sałatki i owoce.
  8. Poświęcajcie sobie jak najwięcej czasu, ale nie w biernym odpoczynku. Chodźcie często na spacery, wspólnie sprzątajcie i wykonujcie drobne remonty. Dwa, trzy razy w tygodniu idźcie na basen lub na siłownię. Przed snem też nie leniuchujcie. Wprowadźcie do sypialni trochę więcej „ruchu”.
  9. Przyjrzyj się odpoczynkowi mężczyzny... Być może jest on niewyspany i przemęczony. Spróbuj zidentyfikować przyczynę. Jeżeli Twój partner chrapie, bardzo możliwe że nie wysypia się należycie (z powodu krótkotrwałych bezdechów) i stąd też mogą być problemy z nadwagą. Podobnie jest z nieodreagowanym stresem.
  10. Gdy odchudzacie się razem – twórzcie zespół i pozwólcie sobie na małą-zdrową rywalizację. Okazujcie sobie wzajemne wsparcie i motywujcie. Obserwujcie siebie nawzajem i nie szczędźcie komplementów...

Odchudzanie mężczyzny a odchudzanie kobiety

Zasadniczo diety dla mężczyzn są o wiele mniej restrykcyjne niż diety dla kobiet. Osoby, które spróbowały kiedyś diety dla par, miały okazję przekonać się o niesprawiedliwości natury: mężczyźni generalnie chudną szybciej i łatwiej niż kobiety. Głównym problemem mężczyzn jest otyłość brzuszna. Jednak wbrew pozorom duży brzuch można zrzucić stosunkowo łatwo. Wystarczy ograniczyć tłuszcze i węglowodany i najważniejsze - wykonywać specjalne ćwiczenia na brzuch. Oto krótki filmik instruktażowy, na kilka fajnych ćwiczeń w parach:

Nasz brzuch składa się z wielu mięśni. W zaprezentowanym ćwiczeniu proponujemy wzmocnienie mięśni prostych brzucha. Jest to bardzo ważny element w naszym organizmie. Odpowiada on między innymi za prawidłowe zginanie się naszego tułowia. Dba również o to, by klatka piersiowa była skierowana do miednicy i w ten sposób współpracowała z mięśniem wydechowym Dodatkowo wzmacnia naszą tłocznię brzuszna i obniża żebra. Dodatkowo przy tym ćwiczeniu pracuje także mięsień trójgłowy ramienia i najszerszy grzbietu. Ten pierwszy jest silnym prostownikiem stawu łokciowego, prostuje go i przywodzi ramię. Drugi natomiast przywodzi ramię do tyłu, wspomaga jego rotację do wewnątrz. Doprowadza również do prawidłowego położenia żebra. Potocznie mówi się o nim jako o mięśniu kaszlu, gdyż pełni funkcję mięśnia wydechowego.


Dla prawidłowego wykonania tego ćwiczenia na mięśnie brzucha potrzebujemy piłki lekarskiej oraz fitness. Wzmacnia ono nie tylko mięśnie proste brzucha, ale również pracuje nad naszą koordynacją. Rozpoczynamy od pozycji wyjściowej. Siadamy na zewnętrznej stronie piłki fitness, tak by jedynie pośladki były o nią oparte. Nogi zgięte w kolanach. Stopy są równolegle. W pozycji siedzącej trzymamy plecy proste, poprzez napięte mięśnie grzbietu. Łopatki ściągnięte. Gdy zajmiemy już postawę wyjściową prosimy partnera by podawał nam piłkę. Powinna ona być nam rzucana nad głowę, tak by osoba ćwicząca była w stanie złapać ją na wyprostowanych rękach i płynnie, trzymając ją oburącz położyła się całymi plecami na piłce. Proszę nie bać się tego ruchu. piłka powinna nas pociągnąć tak, by również łopatki i głowa oparły się o piłkę fitness. Następnie unosimy tułów ponownie do pozycji wyjściowej. Piłkę lekarską odrzucamy partnerowi w momencie siadania i od razu pilnujemy naszych pleców, by również wróciły do pozycji prostej. W czasie wykonywania całego ruchu możemy delikatnie przesuwać się na piłce fitness, ale cały czas nogi powinny zostać zgięte w kolanach i oparte cały stopami o podłogę.
A zatem kobietki - Do DZIEŁA !!!

piątek, 27 maja 2011

Ratunku !!! Chcę Przytyć !!!

Przeglądając artykuły na temat odchudzania, spotkałam się z licznymi komentarzami pod nimi, gdzie wiele osób prosiło o radę w sprawie niedowagi. 

Na moim blogu poruszam głównie tematy związane z odchudzaniem, ale ponieważ chcę by każdy znalazł tutaj coś dla siebie, dzisiejszy wpis poświęcę osobom, które zmagają się z tym problemem.

Na niedowagę najczęściej skarżą się osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, są pobudliwe, nie potrafią wypoczywać albo tracą na wadze z powodu stresu. Zyskanie na wadze bywa trudniejsze niż zrzucenie kilku kilogramów.
 
Dietę tuczącą należy wprowadzać powoli, aby gwałtownie nie obciążyć organizmu. Zbyt duża ilość kalorycznych potraw mogłaby spowodować wzdęcia, biegunki, nudności, a nawet wymioty. Pamiętajcie – objadanie się słodyczami nie jest najzdrowszym sposobem na utycie, bo grozi np. pogorszeniem wyglądu cery i cellulitem. Zanim zabierzecie się za tuczącą dietę, skontaktujcie się z lekarzem, niedowaga bywa skutkiem wielu chorób: nadczynności tarczycy, cukrzycy, anoreksji, zapalenia trzustki, nowotworów, chorób jelit.

Pięć ważnych zasad
 
1. Staraj się jadać 5–6 razy dziennie, zawsze o tej samej porze.
2. Po obfitszych posiłkach, np. po obiedzie, połóż się na pół godziny.
3. W jadłospisie uwzględniaj te potrawy, które szczególnie lubisz.
4. Przed głównymi posiłkami wypij pół szklanki soku warzywnego lub owocowego – pobudzi on twój apetyt.
5. Pij melisę – uspokaja i spowalnia przemianę materii.

Składniki odżywcze, które koniecznie powinnaś dostarczyć organizmowi 
 
Twoja dieta musi zawierać około 3500–3600 kcal na dobę, w tym 15 proc. powinny stanowić białka, 30 proc. tłuszcze, a 55 proc. węglowodany. U osób z niedowagą często występuje niedobór białka. Jego brak jest powodem zaniku tkanki mięśniowej. Najlepiej, by połowa białka była pochodzenia zwierzęcego. 

Na śniadanie jedz białe i żółte sery, pij kakao, do obiadu mięso lub ryby, a na kolację np. jajka. Nie zapomnij o soi i innych roślinach strączkowych!

Wprawdzie tłuszcze są dobrym źródłem energii, ale nie należy z nimi przesadzać, wystarczy 12 dag na dobę, np. 3 łyżeczki masła i 2 łyżki oleju. Nadmiar może wywołać wstręt do jedzenia lub nadkwasotę. Rozłóż tę dawkę równomiernie na wszystkie posiłki. Zadbaj, by w diecie znalazły się nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem są oleje: słonecznikowy, sojowy i oliwa z oliwek. W jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim węglowodany: cukier, miód, soki owocowe, białe pieczywo, makarony, kluski. Ich nadmiar łatwo przekształca się w tkankę tłuszczową.
 
Nie zapominaj o witaminach oraz solach mineralnych – usprawniają przyswajanie substancji odżywczych. 

Co jeść, aby utyć:

  • Tłuszcz w postaci śmietanki, serów śmietankowych i pełnego mleka, masła, żółtek jaj, oliwy z oliwek.
  • Produkty zawierające białko: mięso, nabiał i jego przetwory.
  • Łatwo przyswajalne węglowodany (np. napoje słodzone miodem), potrawy mączne (np. makaron z owocami i śmietanką).
  • Obfite desery.
Ważne wskazówki dietetyczne:
  • Przy niedożywieniu i wyniszczeniu organizmu przybieranie na wadze zaczynamy od diety niskokalorycznej, zwiększając stopniowo z każdym dniem liczbę kalorii, aż do 2800-3000 kcal na dobę.
  • Do mleka dodajemy żółtka jaj, gotujemy kleiki z ryżu lub kaszy, a ziemniaczane purée podajemy ze świeżym masłem lub śmietanką.
  • Na początku przyrządzamy mięso mielone z drobiu lub cielęciny. Łagodnie przyprawiamy do smaku, potem gotujemy na parze. Później możemy je smażyć, najlepiej bez tłuszczu.
Co wpływa korzystnie na dobre trawienie?

Właściwa organizacja zajęć każdego dnia, zarówno w pracy jak i w domu, wpływa na tempo przemiany materii, a w konsekwencji pomaga łatwiej dojść do zdrowia.

Pomożesz sobie gdy:

  • Codziennie będziesz zjadać pożywne śniadanie. Oprócz ciepłych napojów dobrze jest zjeść np. zupę mleczną.
  • Jeśli wychodząc z domu na dłużej, zabierzesz ze sobą kanapkę i owoc.
  • Dbając o to, by jadać o stałych porach dnia, co najmniej 5 - 6 posiłków dziennie. Możesz też pozwolić sobie na pojadanie między nimi.
Aby pobudzić apetyt sięgaj po:

  • Niezbyt słodkie kompoty, soki owocowe i warzywne - ze świeżych owoców, najlepiej wyciśnięte w domu. Należy je rozcieńczać przegotowaną lub mineralną niegazowaną wodą, by miały mniej intensywny smak.
  • Różnorodne surówki i sałatki z warzyw i owoców, leguminy, orzeźwiające desery owocowe (kisiele, galaretki).
  • Świeże, sezonowe owoce oraz warzywa, starannie oczyszczone i umyte. Należy je dokładnie gryźć i powoli przełykać. Zimą można je zastępować owocami południowymi (pomarańczami, grejpfrutami, mandarynkami).
Na koniec kilka przepisów na bardzo kaloryczny posiłek:

Sałatka z brokułów
50 dag brokułów, 1/3 szklanki majonezu, łyżka koperku, 2–3 pomidory, sól, cukier, sok z cytryny
Brokuły umyj, osącz, gotuj przez kilka minut w wodzie z dodatkiem soli i cukru, odcedź, pozostaw do ostygnięcia. Wymieszaj majonez z 3 łyżkami wywaru z brokułów i koperkiem, dopraw do smaku kilkoma kroplami cytryny, solą i cukrem. Polej sosem, udekoruj cząstkami pomidorów.

Naleśniki z masą orzechową
6 naleśników, 3 łyżki rodzynków, pół szklanki słodkiej bitej śmietany, 1 żółtko, 2 łyżki cukru, 8 dag orzechów włoskich.
Orzechy przepuść przez maszynkę, dodaj żółtko, dwie łyżki cukru, utrzyj na masę. Pod koniec dodaj 2 łyżki bitej śmietany i umyte rodzynki, wymieszaj. Posmaruj naleśniki masą, złóż na cztery, zrumień na patelni. Udekoruj pozostałą śmietaną.

Jadłospis na cały tydzień:

Dzień pierwszy

Śniadanie - omlet z groszkiem i wędliną (z 2 jajek i 2 łyżek mleka 3, 2% usmażyć omlet na łyżce oleju, dodać kawałki szynki z indyka i 3 łyżki groszku konserwowego), 2 kromki pieczywa razowego posmarowanym margaryną

Drugie śniadanie - bułka drożdżowa z serem, szklanka mleka 3,2%

Obiad - zupa pieczarkowa z lanym ciastem (zabielić śmietanką 30%), mintaj smażony w panierce, ryż (1/2 woreczka), surówka z marchwi, kapusty kiszonej, jabłka (1 łyżka oleju).

Podwieczorek - budyń waniliowy (szklanka) na mleku 3, 2% z herbatnikami w czekoladzie (4 szt.). Szklanka soku pomarańczowego świeżo wyciskanego.

Kolacja - placki ziemniaczane (3 szt.) zapiekane z mozarella (po usmażeniu placek odsączyć z tłuszczu, położyć na nim plasterek sera i pomidora, zapiec w piekarniku)

Przekąska przed spaniem - 1/2 bułki grahamki posmarowane masłem i pełną łyżeczką masła orzechowego.

Dzień drugi

Śniadanie - miseczka płatków (kukurydziane, pszenne) z mlekiem 3,2% (dodać łyżkę mleka w proszku), bułka biała z masłem, twarogiem tłustym i papryką, herbata z cukrem

Drugi śniadanie - dwa tosty z serem żółtym, szynka i pomidorem, szklanka soku porzeczkowego.

Obiad - zupa pomidorowa z ryżem (do wywaru z włoszczyzny dodać pokrojone pomidory świeże lub z puszki, doprawić do smaku, dodać trójkącik serka topionego dla zagęszczenia, zabielić śmietanką, podawać z 1/2 szklanki ryżu), pieczone udko kurczaka (kurczaka skropić łyżką oliwy, natrzeć przyprawami, zawinąć z folię i piec ok. 20 minut), Ziemniaki puree (do potłuczonych ziemniaków dodać łyżkę masła i 4 łyżki mleka 3,2%), surówka z czerwonej kapusty (kapustę i kawałek cebuli pokroić, jabłko zetrzeć na tarce, dodać łyżkę oliwy z oliwek, doprawić sokiem z cytryny, solą, pieprzem i odrobiną cukru)

Podwieczorek - serek homogenizowany owocowy z wafelkami waniliowymi (4 szt.)

Kolacja - banan mały, kiwi, jabłko, orzechy (lub mieszanka studencka) wymieszane z jogurtem owocowym lub naturalnym (szklanka)

Przekąska przed spaniem - 1/2 bułki grahamki z masłem, posmarowane łyżeczka miodu.

Dzień trzeci

Śniadanie - dwie parówki drobiowe na ciepło, dwie bułki wieloziarniste posmarowane masłem z twarogiem tłustym i pomidorem, Szklanka soku bananowego.

Drugie śniadanie - 15 truskawek z śmietana 30 % i cukrem

Obiad - zupa jarzynowa z makaronem, kopytka w sosie pomidorowym (ziemniaki ugotowane zmielić lub przetrzeć przez sito, dodać mąkę, jajka, sól, wyrobić, podzielić i ugotować w osolonej wodzie, na rozgrzanym maśle usmażyć cebule, dodać mąkę i przecier pomidorowy- sosem polać kopytka). Szklanka soku pomarańczowego

Podwieczorek - banan zmiksowany z jogurtem, dwa kiwi. Kromka pieczywa żytniego z masłem.

Kolacja - trzy naleśniki z serem białym tłustym, szklanka soku owocowego

Przekąska przed spaniem - szklanka kakao (mleko 3,2%, 4 łyżeczki kakao rozpuszczalnego)

Dzień czwarty

Śniadanie - sałatka z jajka, żółtego sera, wędliny drobiowej, majonezu, ogórka kiszonego, dwie kromki jasnego pieczywa z masłem i pomidorem, szklanka jabłkowego.

Drugie śniadanie - dwie kromki z tłustym twarogiem, pomidorem. Szklanka mleka 3,2%

Obiad - rosół z makaronem, Łosoś smażony z pieczarkami (wymieszać sól, curry i sok z cytryny, filet z łososia zamarynować na 30 min, następnie usmażyć wraz z pieczarkami, cebula i czosnkiem, można pod koniec smażenia podlać winem), Frytki (porcja 200g), Sałata skropiona oliwą.

Podwieczorek - dwie bułki pełnoziarniste z masłem, wędliną drobiową, szczypiorkiem i majonezem

Kolacja - kluski kładzione z białego sera (kostkę sera twarogowego półtłustego rozgnieść widelcem, dodać 3 łyżki mąki pszennej, żółtko, łyżkę mleka i sól, z białka ubić pianę, dodać do masy i lekko wymieszać. Do wrzącej wody wkładać łyżką kluski, gdy wypłyną na powierzchnię, odcedzić je, wyłożyć na talerz, dodać masło i posypać, według cukrem pudrem. Szklanka soku marchewkowego.

Przekąska przed spaniem - 1/2 bułki z masłem i dżemem wiśniowym, Szklanka herbaty z cukrem i cytryną.

Dzień piąty

Śniadanie - 1/2 kostki twarogu tłustego zmiksowana ze śmietanką i dwoma łyżkami mleka w proszku z dodatkiem cukru (wg uznania) z bananem, truskawkami (innymi owocami), bułka kajzerka posmarowana masłem. Herbata z cukrem.

Drugie śniadanie - kefir (opakowanie 150-200g) zmiksowany z jagodami (1/2 szklanki świeżych lub mrożonych, 2 łyżeczki mleka w proszku), 3 ciastka w czekoladzie.

Obiad - zupa serowa ( por i pieczarki zeszklić na maśle, zalać bulionem, dodać żółty ser, dwa opakowania serka topionego złoty ementaler, dowolna ilość śmietany kremówki) z grzankami, Spaghetti z sosem pomidorowym i mięsem mielonym.

Podwieczorek - 3 kromki pieczywa jasnego posmarowane masłem, 3 plasterki szynki gotowanej, 3 plasterki sera żółtego, liście sałaty. Herbata z cukrem i sokiem malinowym.

Kolacja - 2 krokiety z mięsem, szklanka barszczu czerwonego czystego.

Przekąska przed spaniem - szklanka soku bananowego

Dzień szósty

Śniadanie - porcja kaszki owocowej z mlekiem 3,2%, 3 kromki pieczywa razowego z masłem i dżemem truskawkowym. Herbata z cukrem.

Drugie śniadanie - serek wiejski (200g), dwie kromki pieczywa z masłem, 2 plasterkami szynki wędzonej i rzodkiewką.

Obiad - zupa ogórkowa z ryżem, kurczak z pieczarkami w śmietanie (filet z piersi z kurczaka polać oliwą, dodać przyprawy i wstawić do lodówki, potem usmażyć wraz z cebulą i pieczarkami, podlać szklanką wody i poczekać aż odparuje, na koniec dodać śmietanę i podgrzewać aż zgęstnieje) z pieczonymi ziemniakami i gotowaną fasolka szparagową.

Podwieczorek - Gofr z bitą śmietaną i dżemem

Kolacja - 4 ziemniaki ugotowane i podsmażone na masełku i posypane koperkiem.

Przekąska przed spaniem - kawałek biszkopta z galaretką i truskawkami, szklanka mleka 3,2%

Dzień siódmy

Śniadanie - 2 bułki kajzerki z masłem, 4 plasterkami szynki gotowanej, 2 jajkami na twardo, 1 łyżką majonezu i szczypiorkiem. Herbata z cukrem i sokiem.

Drugie śniadanie - ciastko francuskie z serem, szklanka mleka 3,2%.

Obiad - talerz zupy warzywnej z brukselką (na filecie z indyka i warzywach mrożonych lub włoszczyźnie i pół opakowania brukselki ugotować zupę, doprawić do smaku i zabielić śmietaną 30%, dodać 2 łyżki ryżu surowego na porcję zupy). Makaron z papryka i fetą (paprykę czerwoną, cebulę przyprawić i dusić do miękkości, dodać obrane ze skóry pomidory i łyżkę stołowa oliwy oliwek, ugotować makaron rurki, dodać sos i pokrojone w kostkę opakowanie fety pełnotłustej)

Podwieczorek - bułka grahamka z pastą z tuńczyka w oleju i ogórka kiszonego i szczypiorku. Herbata z cukrem.

Kolacja - Risotto z mięsem i warzywami. Pieczywo razowe, Herbata z cukrem

Przekąska przed spaniem - szklanka gorącej czekolady.

Mam nadzieję, że przepisy spodobają się Wam i zaczniecie dzięki nim zauważać więcej kg na swojej wadze.

środa, 25 maja 2011

Odchudzanie W Krzywym Zwierciadle - dobrze jest mieć dystans do siebie :)

Witam Wszystkich Serdecznie :)
Przepraszam Was za małe zaniedbania, jednak wynika to z faktu, iż aktualnie zakładam swój przydomowy ogródek i cały wolny czas po pracy poświęcam roślinkom, płotkowi, kostce itp.
Dziś dla wywołania uśmiechu na twarzyczce każdego, kto tutaj tylko zajrzy zamieszczam kilka fajnych zdjęć i opisów dotyczących odchudzania na wesoło. Otrzymałam je w dzisiejszym mailu od dobrej znajomej i od razu mnie rozwaliły na łopatki. 
Świetne !!! 
Miłego oglądania i czytania !!!
Pozdrawiam
MaGdA

1.

2. 
Fakt, jestem dość dobrze zbudowana, ale to dlatego, że cierpię na rzadką chorobę. 
- Ach tak, przykro mi... Co to za choroba?
- Bulimia Alzheimera: obżeram się jak szalona, ale zapominam zwrócić.

3. 
4. 
 „Sprawdziłam swoje BMI i okazuje się, że jestem za niska :).”

5. 
 6. 
W aptece:
- Poproszę opakowanie tabletek na odchudzanie.
- Hm, Pan wybaczy, ale dopiero co sprzedałam Panu dziesięć opakowań.
- No wiem, ale jakoś się nimi nie najadłem...

7.
8.

9. 
Jedną z niewyjaśniownych tajemnic tego świata jest to w jaki sposób 6 czekoladek, może zmienić się w 6 kilogramów nadwagi u kobiety !? ?! !?

10.

11.
Wygłodzona żona wyjada mężowi pierogi z talerza.
Mąż zdegustowany mówi:Kochanie,może sobie nałożysz?
Na to ona z oburzeniem:
-No coś Ty! Przecież jestem na diecie!

12.
13.
Dwie koleżanki:
- Ale się odchudziłaś, jak to sie stało?
- Mąż mnie zdradza i z tej zgryzoty jeść nie mogę
-To sie z nim rozwiedź.
-Co to to nie, chcę jeszcze schudnąć 8 kilo

14.

Różnica między kobietą, a mężczyzną
15.
Jeżeli boisz się utyć, wypij przed jedzeniem setkę wódki, to usuwa poczucie strachu :)

16.

Miłego Dnia !!!

czwartek, 19 maja 2011

UWAGA !!! Super wiadomość dla NADCIŚNIENIOWCÓW !!! Jest dla nas DIETA !!!

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób układu krążenia.


Szacuje się że dotyczy ono w Polsce 30% dorosłych i 50% osób po 65 roku życia. Styl życia, a w tym sposób odżywiania mają istotny wpływ zarówno na wartość ciśnienia u osób, u których już stwierdzono nadciśnienie, jak i jako profilaktyka tej choroby.

Nie ukrywam, że również należę do grona osób, które walczą z tą przypadłością. Podczas stosowania diety cambridge moje ciśnienie tętnicze nieco się ustabilizowało, gdyż to akurat jest wiadome z góry przy stosowaniu saszetek. Jednak obecnie zaobserwowałam u siebie jednodniowe skoki ciśnienia tętniczego i postaram się zaradzić temu stosując odpowiednią dietę.

Najważniejsze czynniki wtórne (czyli niewrodzone) sprzyjające wystąpieniu nadciśnienia to: otyłość, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, codzienne spożywanie alkoholu oraz niewłaściwa dieta, ze zbyt dużym spożyciem soli kuchennej. Zmiana trybu życia – normalizacja masy ciała, zaprzestanie palenia, regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta – podnosi skuteczność farmakoterapii, a nierzadko wystarczy do opanowania nadciśnienia.

Jednym z podstawowych zaleceń dietetycznych w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia jest ograniczenie spożycia kalorii, co w konsekwencji zaowocuje zmniejszeniem masy ciała (w przypadku nadwagi), jak również obniżeniem ciśnienia. Ważne jest także ograniczenie spożycia tłuszczów (zwłaszcza nasyconych) do 25% dobowego pokrycia energetycznego. Oznacza to, że trzeba z diety wykluczyć potrawy smażone na głębokim tłuszczu, tłuste przekąski (chipsy, orzeszki) oraz czerwone mięso.

Bardzo ważne jest także zmniejszenie spożycia soli, do 1-3g na dobę. Nie znaczy to, że w ogóle nie można solić, jednak warto wiedzieć, że sól znajduje się w wielu codziennie spożywanych produktach, takich jak pieczywo, wędliny czy sery żółte, dlatego lepiej nie dosalać jedzenia i w ogóle zrezygnować z solniczki na stole. Zamiast soli, można doprawiać potrawy większą ilością przypraw ziołowych takich jak majeranek, tymianek, bazylia, estragon, koperek czy czosnek. Niektóre z nich same w sobie posiadają działanie obniżające ciśnienie. Z powodu znacznej ilości soli i tłuszczów nasyconych zawartych w daniach typu fast food warto w ogóle z nich zrezygnować. Jeśli cierpimy na nadciśnienie, lepiej zapomnijmy o paluszkach, chipsach, krakersach, pizzy, hamburgerach czy frytkach.

Produkt, których w diecie przy nadciśnieniu nie może zabraknąć, to surowe owoce i warzywa, szczególnie te bogate w potas: banany, porzeczki, brzoskwinie, czosnek, papryka i pomidory. Warto także wprowadzić do codziennego menu nasiona roślin strączkowych: soi, fasoli, grochu, ciecierzycy i soczewicy. Zaleca się także codzienne spożywanie otrąb owsianych, ponieważ zawierają rozpuszczalny błonnik, który wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu, oraz siemienia lnianego, ze względu na zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3, które przeciwdziałają wielu chorobom układu krążenia.

Warto zdać sobie sprawę ile może zdziałać zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia fizyczne i unikanie stresów, zarówno w profilaktyce jak i leczeniu nadciśnienia - twierdzi  Aneta Łańcuchowska,
Dietetyk, Poradni Dietetycznej Halsa.

Poniżej zamieszczam kilka przepisów dla osób borykających się z tą chorobą.

Jak obniżyć ciśnienie krwi - domowe sposoby


  • sposób na stres - dieta oraz walka ze stresem, pomogą ci techniki relaksacyjne, joga, zdrowy sen i ćwiczenie, 
  • do potraw dodawaj jak najwięcej przypraw, m.in. czosnek, oregano,
  • ogranicz spożycie tłuszczów roślinnych,
  • spróbuj suplementacji magnezu i potasu,
  • ćwicz regularnie (szybki spacer, pływanie).

Dieta na nadciśnienie: jadłospis

1 dzień
I śniadanie 213 kcal - dwie kanapki z kromki chleba pełnoziarnistego posmarowane niskokaloryczną margaryną z dwoma liśćmi sałaty i dwoma plasterkami szynki z indyka, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.

II śniadanie 107 kcal - szklanka soku z marchwi.

Obiad 400 kcal
 - spaghetti z owocami morza, szklanka herbaty owocowej bez cukru.

Podwieczorek 89 kcal - jabłko pieczone (150 g) z łyżeczką cukru.

Kolacja 210 kcal
 - sałatka owocowa z sosem twarogowym, szklanka herbaty czerwonej bez cukru.

2 Dzień
I śniadanie 258 kcal - 3 łyżki crunchy naturalnych na szklance kefiru 2%, szklanka kawy zbożowej bez cukru.

II śniadanie 92 kcal - szklanka soku pomidorowego, dwa sucharki.

Obiad 370 kcal
 - sałatka nicejska z makaronem, szklanka czerwonej herbaty bez cukru.

Podwieczorek 96 kcal 
- miseczka kisielu z jabłek (150 ml).

Kolacja 253 kcal - 150 g gotowanych kopytek, szklanka czerwonej herbaty bez cukru.

3 Dzień
I śniadanie 233 kcal 
- omlet z jednego jajka na parze z konfiturą z róży (35 g), szklanka kawy zbożowej z mlekiem 0%, (100 ml) bez cukru.

II śniadanie 109 kcal - szklanka soku z buraków.

Obiad 359 kcal - kurczak w chrupiącej zalewie jogurtowej, ryż gotowany (50 g suchego), szklanka zielonej herbaty bez cukru.

Podwieczorek 88 kcal 
- duża pomarańcza (200 g).

Kolacja 220 kcal
 - krem z dyni, szklanka czerwonej herbaty bez cukru.


 
WSKAZANE PRODUKTY
 

Napoje: chude mleko, kefir, jogurt, herbata, kawa zbożowa i słaba naturalna, herbatki ziołowe, soki z owoców i warzyw.
Pieczywo: poleca się pieczywo lekko czerstwe, domowego wypieku (bezsolne) lub piekarnicze niskosodowe
Dodatki do pieczywa: chudy twaróg, chude gotowane mięso (cielęcina, wołowina, indyk), pasta z cielęciny, galaretki z kurcząt i ryb, jajka (2 na tydzień) oraz w małych ilościach masło, marmolada, miód.
Zupy: zupy mleczne, jarzynowe i warzywne na wywarach z włoszczyzny lub na słabych wywarach z mięsa, ryb lub drobiu zaprawiane zawiesiną z mąki i mleka (ziemniaczana, ryżowa, koperkowa, pietruszkowa, jarzynowa) z dodatkiem oliwy.
Dodatki do zup: sucharki, bułki, grzanki obsuszane (bez tłuszczu), wszystkie kasze, ziemniaki, makaron, ryż, lane ciasto na białkach.
Dania mięsne: pulpety, potrawki, suflety z dozwolonych gatunków mięs, drobiu i ryb, potrawy gotowane, duszone lub pieczone bez tłuszczu, mięsa pieczone w folii lub na ruszcie oraz galaretki mięsne.
Potrawy z warzyw i owoców: warzywa i owoce duszone lub gotowane, surówki, sałatki, surowe soki i przeciery z dodatkiem oleju lub oliwy, świeża sałata, owoce cytrusowe z białymi częściami.
Potrawy z mąki: wszelkie rodzaje kasz na sypko lub rozklejane (niesłodzone) z dodatkiem surowego oleju roślinnego oraz pierogi, makarony, kluski, knedle.
Sosy: na wywarach z włoszczyzny zagęszczane zawiesiną mąki i mleka, z dodatkiem surowego oleju roślinnego (np. koperkowy, potrawkowy, mleczny, owocowy).

Desery: surowe owoce, soki, moszcze i przeciery owocowe, pieczone jabłka, kompoty, (ale bez cukru), galaretki i kisiele, budynie i musy (niskosłodzone) oraz bezy, ciasto drożdżowe, domowe biszkopty i wafle
NIEWSKAZANE

Napoje: mocna herbata i mocna prawdziwa kawa, napoje alkoholowe, napoje gazowane.

Pieczywo: zabronione jest pieczywo z dużym dodatkiem cukru lub soli oraz chleb razowy na miodzie.

Dodatki do pieczywa: smalec, tłuste sery (białe, topione, żółte), wszelkie pasztety, konserwy, marynaty, jajka na twardo, wszelkie wędliny (salceson, pasztetówka) oraz dżemy, marmolady i konfitury w większych ilościach.

Zupy: buliony i tłuste rosoły, zupy zasmażane lub pikantne oraz wszystkie inne przyrządzane na tłustych wywarach z kości, mięsa, ryb lub drobiu albo zaprawiane zasmażkami lub podawane na słodko; a także zupy: bogracz, grzybowa, grochowa, fasolowa.

Dodatki do zup: groszek ptysiowy, ciasta francuskie, paszteciki, grzanki smażone na zwierzęcych tłuszczach, kluski francuskie, groch, fasola.

Dania mięsne: marynaty i mięsa peklowane, potrawy z niedozwolonych mięs, drobiu i ryb oraz wszelkie potrawy smażone, duszone lub pieczone na tłuszczach zwierzęcych, a także małże, kraby, ostrygi i kawior.

Potrawy z warzyw i owoców: wszelkie potrawy smażone lub duszone na tłuszczu zwierzęcym (zapiekanki, frytki, placki ziemniaczane) oraz większe ilości kalafiora, kapusty, ogórków, strączkowych.

Potrawy z mąki: kasze zasmażane z tłuszczem lub cukrem oraz wszelkie smażone, odsmażane lub zbyt słodkie potrawy mączne (np. naleśniki, racuchy, kutia, paszteciki).

Sosy: majonez na żółtkach, sos tatarski, sosy na tłustych wywarach z mięsa, kości, drobiu lub ryb; sosy zbyt słodkie albo zaprawiane śmietaną lub zasmażką.
Desery: wszystkie tłuste lub zbyt słodkie wyroby cukiernicze pieczone z dodatkiem proszku do pieczenia oraz czekolada, torty, lody, kremy, bita śmietana, chipsy, batony, desery z używkami.

Zapomnij o solniczce
Gdzie jest sól?

Niemal we wszystkich pokarmach. Przykładowo:

kromka chleba zawiera 0,75 g soli

50 g płatków kukurydzianych - 1,4 g

50 g chrupków - 1,4 g

50 g smażonego boczku - 2,4 g

200-gramowy kawałek pizzy - 2,8 g

przeciętny obiad w szkolnej stołówce - 10 g.

Choć potrzeby naszego organizmu w zupełności zaspokoiłoby 1,5 g soli dziennie, przeciętny Polak spożywa jej 13 razy więcej. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia to zdecydowanie za dużo - nie powinniśmy bowiem przekraczać dawki 5 g soli dziennie. Jak to wyliczyć? Na większości produktów podaje się zawartość nie soli, lecz sodu (Na). W 5 g soli znajduje się 2 g sodu. Jeżeli więc chcemy dowiedzieć się, ile soli jemy, podaną ilość sodu musimy pomnożyć przez 2,5. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to 100 g produktu.

Aby zmniejszyć spożywanie soli:

- nie sól potraw przed spróbowaniem

- zastąp sól ziołami (jeśli używasz ich mieszanki, sprawdź, czy nie zawiera soli)

- unikaj produktów wysoko przetworzonych - gotowe potrawy, konserwy, zupy w proszku zawierają dużo soli

- jeżeli nie możesz obejść się bez solenia, kup w aptece sól sodowo-potasową - jest mniej szkodliwa

- nie przyzwyczajaj dzieci do soli - badania dowiodły, że zdecydowanej większości dzieci potrawy nieosolone smakują równie dobrze, a przestają dopiero wtedy, gdy dzieci nauczą się od rodziców je solić.

- solenie nie jest kwestią smaku, ale przyzwyczajeniem. Naukowcy z Nowej Zelandii przeprowadzili doświadczenie, w którym grupie osób polecono skosztować trzy różne kawałki chleba. Jeden zawierał normalną ilość soli, w drugim zawartość soli była zmniejszona o 10, a w trzecim o 20 proc. Nikt nie był w stanie rozróżnić, który kawałek chleba ma normalną, a który mniejszą ilość soli ("The Lancet")


wtorek, 10 maja 2011

Jabłkowy Ocet Ocet Jabłkowy A Będziesz Chudy i Zdrowy ???

Ocet jabłkowy przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi, pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi.

Właściwości lecznicze octu jabłkowego znane już były w starożytnym Egipcie. Królowa Kleopatra pijała rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej uczcie i dzięki temu pewnie cieszyła się ze swojej  figury i zdrowia. Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie - po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody, na czczo, przed obiadem i przed snem. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie soli i uzbroić się w cierpliwość. Kuracja ta nie jest szybką metodą pozbycia się zbędnych kilogramów, gdyż spalanie tłuszczu następuje powoli, ale za to bez szkody dla zdrowia.
Ale ocet jabłkowy posiada wiele innych cennych wartości zdrowotnych. Zawarte są w nim najważniejsze substancje mineralne i mikroelementy, a także kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów. Ocet jabłkowy zawiera sporo potasu, wapnia, fosforu i sodu. Główną rolę w powrocie do zdrowia odgrywa zawarta w nim pektyna, która poprawia procesy trawienia, obniża poziom cholesterolu, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu.
W occie jabłkowym występuje także witamina E, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, neutralizującym szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych. Ze względu na dużą zawartość potasu ma korzystny wpływ na system nerwowy i układ krążenia.
Również dermatolodzy wypowiadają się korzystnie o działaniach zdrowotnych octu jabłkowego. Nierozcieńczony można stosować bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne, a używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu.
Ocet jabłkowy ma także zastosowanie kulinarne do sałatek i mięs, dzięki czemu przyspiesza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi.

Uwaga - Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci - np.osoby z problemami żołądkowymi. W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek.

Przepis na ocet jabłkowy

Jabłka (ilość zależna od wielkości garnka) umyć, pokroić na kawałki i przepuścić przez sokowirówkę lub zetrzeć na tarce. Otrzymaną miazgę, razem z gniazdami nasiennymi włożyć do kamionkowego naczynia bądź szerokiego słoja. Na każdy kilogram miazgi dodać litr i szklankę wody, 10 dag cukru, 1 dag drożdży piekarniczych i kawałek razowego chleba. Naczynie przykryć gazą i odstawić na 10 dni. 3- 4 razy dziennie płyn zamieszać drewnianą łyżką. Po tym terminie przefiltrować płyn przez gazę, wlać ponownie do umytego naczynia. Na każdy litr soku dodać 10 dag cukru, odstawić. Po skończonej fermentacji (ok. półtora miesiąca) przecedzić i rozlać do butelek. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.